ho predsedu. Súčasne Rau oznámil aj rezignáciu z funkcie predsedu krajinskej organizácie sociálnej demokracie (SPD). Zostane zatiaľ len jedným z podpredsedov celoštátnej SPD. Johannes Rau súčasne navrhol, aby sa jeho nástupcom na čele koaličnej vlády SPD a strany Zelených stal doterajší minister hospodárstva Wolfgang Clement a predsedom krajinskej SPD terajší generálny tajomník celoštátnej sociálnej demokracie Franz Müntefering.
Vedenia sociálnej demokracie v Bonne ako aj v Düsseldorfe označujú prekvapujúce rozhodnutie Johannesa Raua za vopred dôkladne premyslené a načasované. Potom, čo sa stal kandidátom SPD na úrad spolkového kancelára dolnosaský ministerský predseda,
53-ročný dynamický Gerhard Schröder, mal byť daný zmenou vo vedení v Düsseldorfe signál, že i tam dochádza ku generačným výmenám. Avšak prvé komentáre toto zdôvodnenie trochu spochybňujú. Nie je žiadnym tajomstvom, že v krajinskej sociálnej demokracii už niekoľko mesiacov presviedčali Raua, aby odišiel z vedúcich funkcií a odovzdal kreslo 57-ročnému Wolfgangovi Clementovi. Ten patrí k tým sociálnym demokratom, ktorí dávali ako kancelárskemu kandidátovi SPD prednosť Gerhardovi Schröderovi pred predsedom SPD Oskarom Lafontainom. Rau však so svojím rozhodnutím odstúpiť stále váhal. Ešte tri dni pred jeho terajším prekvapujúcim oznámením, že odchádza z funkcie, požadovalo niekoľko popredných sociálnych demokratických funkcionárov jeho spolkovej krajiny, aby uvoľnil miesto mladším.
Ak to teraz Rau vykonal, stalo sa tak na odporúčanie z Bonnu.
Oskar Lafontaine už niekoľkokrát naznačil, že by sa Johannes Rau mohol stať v roku 1999 nástupcom Romana Herzoga vo funkcii spolkového prezidenta. Prísľub, že sa mu SPD pokúsi tento životný sen uskutočniť, zrejme Raua prinútil, aby predčasne odišiel z vedúcich funkcií v Severnom Porýní-Vestfálsku.
A ešte na jednu skutočnosť poukazujú politickí pozorovatelia v Bonne: Zatiaľ čo Johannes Rau spájal vo svojich rukách funkciu ministerského predsedu a predsedu krajinskej organizácie SPD, bude to teraz inak. Krajinskú sociálnu demokraciu nepovedie ministerský predseda Wolfgang Clement, ale 58-ročný Franz Müntefering. A o Münteferingovi sa vie, že zatiaľ čo Clement je priateľom Gerharda Schrödera, je on dôverníkom Oskara Lafontaina. Zdá sa teda, že už teraz, ešte pred možným sociálnodemokratickým prevzatím moci v Bonne, si obaja predstavitelia sociálnej demokracie - Oskar Lafontaine a Gerhard Schröder - pripravujú personálne zázemie pre prípadný boj o prvé miesto na politickom nebi Spolkovej republiky.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom