v dokumente Pamätáme, reflexia holokaustu vyjadril hlbokú ľútosť nad chybami a zlyhaním mnohých kresťanov počas druhej svetovej vojny a žiadal o odpustenie za chyby príslušníkov katolíckej cirkvi. Podľa tohto dokumentu sa katolícka cirkev nepodieľala na "nevysloviteľnej" tragédii holokaustu, ktorú má na svedomí ideológia národného socializmu a jej antisemitizmus vychádza z iných koreňov ako kresťanských. "Dokument chápem ako gesto dobrej vôle zo strany Vatikánu alebo ako podanú ruku na znak zmierenia presne v duchu kresťanskej viery, ktorá dokáže milovať a odpúšťať. Veľmi vítame aj očistenie katolíckej cirkvi, pápeža i ostatných predstaviteľov duchovenstva od priamej viny na holokauste. Tým si myslíme, že sa nepriamo očisťuje aj náš prvý slovenský prezident Dr. J. Tiso, u ktorého nikdy nebola dokázaná priama vina na týchto vojnových zločinoch," uviedla včera pre SME prvá podpredsedníčka SNS A. Malíková.
Rabín David Rosen, ktorý stál pri zrode vatikánsko-izraelskej dohody o nadviazaní vzájomných diplomatických vzťahov v roku 1994, uviedol, že vyhlásenie Vatikánu považuje za dôležité, aj keď zlyhalo v "identifikovaní priamej súvislosti medzi cirkevným oficiálnym učením o historickej vine židovstva a kultúrnou klímou, ktorá napomohla holokaustu". Sklamanie nad dokumentom vyjadril aj bývalý izraelský veľvyslanec vo Vatikáne Jicchak Minervi. Podľa neho sa Vatikán vyhol zodpovednosti za mlčanie pápeža Piusa XII. počas vykonávania masových vrážd a prenasledovania Židov nacistami. Ako uviedol, zodpovednosť sa preniesla na masu veriacich, na "niektorých kresťanov", zatiaľ čo cirkev a jej inštitúcie zostávajú bez poškvrny. V tejto súvislosti A. Malíková SME povedala, že "niekedy ani podaná ruka nevyvolá rovnakú reakciu druhej strany, pretože ma dosť prekvapili reakcie židovskej
obce. Tie totiž požadovali priznanie priamej viny katolíckej cirkvi na vyvolaní atmosféry, ktorá vyústila až do holokaustu. Myslím, že toto je neopodstatnené". Podľa riaditeľa kancelárie Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí (ÚZ ŽNO) SR J. Weissa v dokumente Vatikánu nie je akcentovaná otázka konkrétnej zodpovednosti najvyšších predstaviteľov katolíckej cirkvi. "Dnes sme svedkami, že pápež pozdvihuje hlas na obranu nevinných, keď dochádza k rasovej perzekúcii a porušovaniu ľudských práv. Počas druhej svetovej vojny nebolo nahlas počuť hlas pápeža, ktorý by bol adresovaný vrcholným predstaviteľom hitlerovského režimu, že to, čo sa deje, je hlboko protiľudské a prieči sa kresťanskej morálke," uviedol Weiss. Podpredseda KDH V. Palko SME povedal, že "Vatikán ukázal zmysel pre historickú pamäť. Holokaust by nemal byť zabudnutý. Jeho príčinou síce bola neľudská nacistická rasová ideológia, ale aj tí, ktorí sa tomu len prizerali, resp. nič neurobili v prospech jeho obetí, si musia vstúpiť do svedomia. To platí i pre kresťanov. Ako slovenský katolík sa vyjadreniu Vatikánu teším". Podpredseda SDSS M. Špejl poznamenal, že "mnohokrát v politickom živote na Slovensku cítime akúsi vnútornú potrebu, že mnohí iní by sa mali takto sebaspytovať a pokúsiť sa o podobné gesto zmierenia, ako to urobil teraz Vatikán".
Autor: SME - sp