LONDÝN/BERLÍN (TASR) - Nezávisle od európsko-tureckých dizonancií ani v rámci samotnej Európskej únie (EÚ) výlučne "nesvieti slnko", píše v súvislosti s londýnskou Európskou konferenciou najvyšších štátnych a vládnych predstaviteľov 26 krajín nemecký denník Die Welt. Napriek tomu, že slovenský premiér Vladimír Mečiar sedel v Londýne za "rodinným stolom", už v prípravnom štádiu rokovaní sa mohol stretnúť s prejavmi nespokojnosti zvyšných 25 členov s jeho vlastným chápaním demokracie.
Pokiaľ sa Slovensko v tomto smere nezmení, píše nemecký denník, nebude pripravené na prijatie do EÚ. Slovensko zostáva problémovým dieťaťom európskej rodiny, aj keď to V. Mečiar priamo nepovedal, poznamenávajú nemecké noviny. Predovšetkých zrušenie referenda o priamej voľbe prezidenta a vstupe do NATO privádza Slovensko do "bezvýchodiskovej politickej a ústavnoprávnej situácie", uvádza v súvislosti s kritikou Slovenska rakúsky denník Die Presse. Francúzsky denník Libération v tejto súvislosti uviedol, že Slovensko je jediné z krajín jasne vyčlenené nabok pre "nedostatočné" výsledky v oblasti demokracie. Ak politické posolstvo londýnskeho zasadnutia znie, že všetky pozvané krajiny sú na rovnakej štartovacej čiare, realita je iná: so šiestimi prvými krajinami - Cyprom, Poľskom, Maďarskom, ČR, Estónskom a Slovinskom - sa začnú koncom marca rozhovory o vstupe do EÚ, päť ďalších krajín sa musí nateraz uspokojiť s "partnerstvom pre vstup", o ktorom sa rozhodlo na summite EÚ v Luxemburgu v decembri 1997, píše Libération.
Kritériá o vstupe do EÚ sa definovali v júni 1993 na summite v Kodani. V oblasti politiky sa v nich požadujú stabilné a demokratické inštitúcie, rešpektovanie ľudských práv a ochrana menšín. V ekonomickej oblasti má mať uchádzajúca sa krajina životaschopné trhové hospodárstvo, má byť schopná odolávať konkurenčným tlakom spoločného trhu a prevziať na seba povinnosti vyplývajúce zo vstupu do EÚ.