SPRAVODAJCOM OSN
Bývalý československý disident a minister zahraničných vecí Jiří Dienstbier bol vymenovaný za zvláštneho spravodajcu OSN pre ľudské práva v bývalej Juhoslávii. Dienstbier nahradí vo funkcii bývalú fínsku ministerku obrany Elizabeth Rehnovovú, ktorá odstúpila v januári po tom, čo bola menovaná za zvláštnu zástupkyňu generálneho tajomníka OSN pre Bosnu a Hercegovinu.
Zmena územnosprávneho členenia
Poľská vláda schválila na včerajšom mimoriadnom zasadaní definitívnu verziu zákona o novom územno-správnom členení, ktorým sa zníži počet vojvodstiev zo súčasných 49 na 12 a 2489 okresov nahradí iba 307. Nové regióny boli koncipované už s ohľadom na trojstupňový systém obvyklý v členských krajinách Európskej únie. Za 80 rokov existencie novodobého poľského štátu je to už piata územnosprávna zmena.
AMNESTIA V JUŽNEJ KÓREI
Novozvolený juhokórejský prezident Kim Te-džung včera vyhlásil amnestiu, ktorá sa týka 5,5 miliónov ľudí. Podľa Amnesty International (AI) však vláda prepustila len časť dlhodobých väzňov svedomia, pretože sa obáva reakcie konzervatívnych skupín. Zo 41 väzňov zo zoznamu AI bolo 21 prepustených alebo im boli znížené tresty. Juhokórejské hnutia za ľudské práva odhadujú, že v krajine je viac ako 400 politických väzňov.
Priznanie vojnového zločinca
Sudca Medzinárodného tribunálu OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii Antonio Cassese včera v Haagu zamietol priznanie bosnianskeho Srba Dragoljuba Kunaraca k znásilneniam, spáchaným počas vojny na Balkáne. V odôvodnení sudca uviedol, že obvinený si nebol plne vedomý dôsledkov svojho priznania. Bývalý veliteľ dobrovoľníckych jednotiek je obvinený zo sexuálnych útokov a mučenia moslimských žien. Spolu s inými vojakmi niekoľko mesiacov zadržiaval v meste Foča moslimské ženy a pravidelne ich znásilňoval.
VOĽBY V HONGKONGU
V Hongkongu sa včera začali voľby, počas ktorých majú byť zvolení poslanci Legislatívnej rady (LR). Demokratické skupiny však varujú, že prvé voľby pod čínskou správou budú nedemokratické. Prvým krokom je vymenovanie kandidátov do 800-členného volebného výboru, ktoré sa začalo včera. Tento výbor zvolí desiatich zákonodarcov LR. V druhom kole zástupcovia väčšinou obchodníckych a profesionálnych kruhov - tzv. "profesionálni voliči" - rozhodnú o obsadení ďalších 30 kresiel. Voličská obec prichádza k slovu až v treťom kole volieb. Viac ako dva milióny oprávnených voličov zvolia 24. mája priamou voľbou 20 zvyšných poslancov.
NEČAS O INTEGRÁCII SR
S poľským ministrom zahraničia Geremekom sme sa zhodli na tom, že je v záujme ako ČR, tak i Poľska, aby sa Slovensko začlenilo do
NATO a EÚ, uviedol predseda českého snemovného výboru pre obranu a bezpečnosť P. Nečas po stretnutí delegácie poslancov českej poslaneckej snemovne s poľským ministrom. "Pre Slovensko je tam (v NATO a EÚ) stále ešte voľné jedno kreslo. Je však celkom jasné, že o ďalšom zaradení SR sa nikdy nerozhodovalo vo Washingtone, Bruseli alebo Moskve. Vždy sa rozhodovalo a bude rozhodovať iba v Bratislave." poznamenal Nečas.