Indické štátne aerolínie na počesť 8. marca - Medzinárodného dňa žien, obsadili dva medzinárodné lety výlučne ženskou posádkou. Posádka pozostávajúca zo siedmich žien vrátane dvoch pilotiek dopravila 127 cestujúcich z Bombaja do Karáčí v Pakistane a ďalšia desaťčlenná ženská posádka vrátane dvoch pilotiek dopravila do nepálskeho Káthmándú 146 cestujúcich. Neboli to jediné lety tejto leteckej spoločnosti, ktoré mali výlučne ženské posádky. Predtým ženské posádky zabezpečili letecké spojenie v roku 1986 medzi Kalkatou a východoindickým mestom Sílčar a v roku 1989 z Bombaja do Goy v západnej Indii.
KRITIKA NA KOLÁČ
Obrovský koláč dlhý 3,5 kilometra a vážiaci 82,5 tony, ktorý plánujú upiecť pri príležitosti osláv 50. výročia nezávislosti Indie, vyvolal aj odmietavé reakcie. Kritici "extravagantnej tortovej slávnosti" sa domnievajú, že je to urážka podvyživeného obyvateľstva krajiny. Náklady na zhotovenie tohto "zákuska" dosiahnu štyri milióny rupií (130 tisíc dolárov). Koláč zamýšľa upiecť Indické kulinárske fórum so sídlom v Naí Dillí a 15. marca ho má vystaviť pozdĺž historickej cesty Rádžpath v blízkosti budovy parlamentu v strede mesta. Podľa hlavného organizátora Udžvala Thákura "to bude najväčší koláč, aký kedy na svete upiekli a zapíšu ho do Guinnessovej knihy rekordov".
WALKMAN SONY - NAJLEPŠÍ VYNÁLEZ
Walkman značky Sony vyhlásil britský časopis Marketing Week za najlepší vynález posledných dvoch desaťročí. Idea malého osobného sterea sa zrodila v hlave prezidenta firmy Sony Akiho Moritu na tenisovom kurte a od roku 1978 má tento vynález neustály úspech na trhu. Zákazníci oceňujú najmä jeho jednoduchý koncept a elegantný dizajn. Napriek tomu, že sa v obchodoch objavili aj konkurenčné prístroje, na celom svete sa predalo 135 miliónov kusov walkmanov Sony a táto značka sa považuje za pôvodnú a najlepšiu.
GESTÁ OSVIEŽUJÚ PAMäŤ
Ľudia používajú gestá nielen preto, aby im uľahčili komunikáciu, ale pomáhajú im tiež oživiť pamäť a nájsť vhodné slová. To je aj dôvod, prečo osoba opisujúca scénu spamäti náruživo gestikuluje, oveľa viac ako človek, ktorý opisuje obraz pred sebou. "Gestá ľuďom pomáhajú osviežiť pamäť," tvrdí Jan-Peter de Ruiter z Inštitútu Maxa Plancka v holandskom Nijmegene, ktorý sa venuje výskumu gestikulácie. Vo svojej štúdii zhrnul výsledky sledovania 45 dobrovoľníkov - mužov aj žien, a dospel k záveru, že používanie gestikulácie je napojené priamo na rečové centrum. Videosnímky rozprávajúcich ľudí okrem toho ukazujú, že gestá môžu tiež oznamovať blížiace sa "pošmyknutie jazyka". Iba sekundu pred tým, ako z úst rozprávajúceho zaznie chyba, sa jeho gestá spomalia. "V tom momente môžete očakávať chybu," konštatuje de Ruiter.
ŠETRENIE S ANGLIČTINOU
Popredné nemecké spoločnosti chcú od svojich zamestnancov, aby používaním angličtiny šetrili v úradnom styku slovami. Firmy ako automobilka Volkswagen a elektronický gigant Siemens považujú angličtinu za jednoduchšiu pre odovzdávanie si zložitých ideí. Odborníci tvrdia, že na vysvetlenie nápadu v nemčine je potrebných o 30 percent viac slov, ako je to v prípade anglického jazyka. Mnoho šéfov teraz trvá na tom, aby sa angličtina používala na výkonných poradách, pričom osadenstvo spoločností vyzvali, aby plynulo ovládali túto svetovú reč.