apríla 2002, už nebude možné uzatvárať dohody o pracovnej činnosti.
Pracovná zmluva sa zásadne uzatvára písomnou formou. Avšak aj ústne uzatvorený pracovný pomer je platný, t.z., že ak zamestnanec po vzájomnej dohode so zamestnávateľom začne pracovať bez uzatvorenej písomnej pracovnej zmluvy, jeho pracovný pomer vznikne. Ak zamestnávateľ neuzatvorí písomnú pracovnú zmluvu so zamestnancom v deň nástupu do práce, porušuje Zákonník práce, za čo môže byť sankcionovaný orgánmi kontrolujúcimi dodržiavanie pracovnoprávnych predpisov (od 1. 7. 2001 túto právomoc majú inšpektoráty práce namiesto okresných úradov práce).
Podstatnými náležitosťami pracovnej zmluvy sú tak ako doteraz - druh práce, miesto výkonu práce a deň nástupu do práce. Nový Zákonník práce navyše nariaďuje povinnosť zmluvným stranám dohodnúť sa v pracovnej zmluve aj o mzdových podmienkach (jednotlivé zložky mzdy, prémie, odmeny, odmeňovanie práce nadčas, nočnej práce, práce vo sviatok, apod.), prípadne dohodnúť sa v pracovnej zmluve na tom, že táto otázka je upravená v konkrétnej časti kolektívnej zmluvy alebo v konkrétnej časti určitého právneho predpisu.
Na rozdiel od súčasne platného Zákonníka práce musí byť druh práce uvedený vo forme opisu pracovných činností, to znamená povinnosť nielen pomenovať pracovnú funkciu, ale aj uviesť základné činnosti, ktoré ju charakterizujú.
Ak je miesto výkonu práce viac ako mesiac v cudzine, v pracovnej zmluve je potrebné dohodnúť aj dobu výkonu práce v cudzine, menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda alebo jej časť, ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine a prípadne aj ďalšie podmienky návratu zamestnanca z cudziny.
Autor: Materiál bol pripravený v spolupráci so vzdelávaco-poradenskou spoločnosťou Excellent Training.