Aprílové prezidentské voľby v Rakúsku budú s najväčšou pravdepodobnosťou mužsko-ženským duelom. Buď sa druhýkrát presadí terajší prezident Thomas Klestil, alebo sa v Rakúsku v apríli zrodí menšia senzácia a prvýkrát v povojnovej histórii sa stane ôsmym prezidentom a zároveň hlavným veliteľom branných síl - žena.
V priamej voľbe sa o prezidentský úrad bude uchádzať šestica kandidátov. Najúspešnejším naďalej ostáva úradujúci prezident Thomas Klestil, a to napriek menšej strate preferencií spôsobených aférou, ktorá sa týkala jeho príjmov. Proti Klestilovi sa utvorila takpovediac ženská koalícia, ktorá vietor do predvolebných plachiet získava v prieskumoch verejnej mienky, podľa ktorých by až 72 percent Rakúšanov rado videlo v čele štátu ženu. Rozruch vyvolala predovšetkým 39-ročná evanjelická superintendantka Gertraud Knollová. Ako nová tvár a príťažlivá dáma sa stala okamžite stredobodom pozornosti rakúskych médií, ako predstaviteľka cirkvi zase rozpútala diskusiu o jej vzťahu k štátu. Rakúsko je prevažne katolícka krajina. Z ôsmich miliónov obyvateľov sa k rímskokatolíckemu vyznaniu hlási 6,4 milióna, kým k evanjelickej cirkvi, ku ktorej patrí práve Knollová, iba 350 tisíc osôb. Napriek tomu je Knollová známa až 80-percentám opýtaných Rakúšanov, čím predstihla aj niektorých ďalších prezidentských kandidátov činných v politike. V Rakúskej republike platí nepísaná zásada, že štátne úrady nezastávajú cirkevné osoby. Predseda Slobodných demokratov Jörg Haider, práve preto okamžite zaútočil na angažovanosť Knollovej. Knollová sa počas predvolebnej kandidatúry vzdala svojej duchovnej činnosti a nebude od cirkvi počas tejto doby poberať plat. Matka troch detí si ako nadstranícka kandidátka získala sympatie aj u politických strán, presnejšie, ako sama vyhlásila, u niekoľkých poslancov z vládnej koalície. Veľmi priaznivo ju prijala aj jej rivalka Heide Schmidtová, ktorá je na čele opozičného Liberálneho fóra. Schmidtová by dokonca v prípade, žeby sa nedostala do druhého kola prezidentských volieb, odporučila svojim sympatizantom, aby volili práve Knollovú.
Ako Knollová vyhlásila v rozhovore pre rakúsky denník Der Standard: "Tradícia, ktorá určuje náplň úradu, je už veľmi stará. Sme na prelome storočia. To si žiada nový štýl." Chystané rozšírenie Európskej únie, ktoré je v Rakúsku spájané s obavami z prílevu lacných pracovných síl, označila za veľkú šancu, pri ktorej však obavy ľudí nesmú ostať stranou. Podľa Knollovej nemožno rozhodovať bez občanov a iba na základe ekonomických ukazovateľov.
Knollová nepochybne oživila predvolebnú kampaň nielen nepolitickým prístupom, ale aj ako nová a sympatická tvár, ktorá bude jej výhodou v súboji s terajším prezidentom, ktorý prekonal ťažkú chorobu a minulý rok oslávil 65. narodeniny.