ej služby Armády Juhoslávie (VJ) Ljubodrag Stojadinovič. Ich cieľom je odštiepenie Kosova a vytvorenie albánskeho štátu. Zvolili si taktiku atentátov a útokov na policajné hliadky a nočné ostreľovanie policajných budov. Útočia i na viacero cieľov naraz, čo vytvára dojem o ich početnosti - podľa najsmelších odhadov má UCK do 1500 mužov plus voľne prepojené občianske jednotky v dedinách.
UCK používa klasickú pechotnú výzbroj a výbušniny. Väčšinu akcií uskutočňuje na princípe úder-útek. V noci sa členovia UCK relatívne voľne pohybujú, najmä vo svojej bašte - regióne vymedzenom mestami Drenica - Glogovac - Srbica, no v súčasnoti sa neskrývajú ani vo dne. Aj keď majú len zlomok výzbroje, akou disponujú Srbi, Albánci sú v prevahe a väčšina rodín by čoraz populárnejšej UCK poskytla prístrešie.
UCK nepriamo podporuje i Európa - vo Švédsku existuje fond Vlasť volá, ktorého pobočku v Nemecku zaregistrovali ako humanitnú organizáciu. UCK má údajne sídlo vo Švajčiarsku a pobočky v Nemecku a Švédsku. Väčšina jej členov sa vraj školí vo vojenských strediskách v Albánsku, pričom nábor nových členov vykonáva ilegálna vláda neuznanej Republiky Kosovo.
Kosovo je tiež jednou z mocenských základní srbských polovojenských oddielov Željka Ražnjatoviča nazývaného Arkan a jeho 400 "Tigrov". Práve títo skúsení a brutálni bojovníci, ktorých možno kedykoľvek nasadiť, etnicky vyčistili počas vojny celé pásy územia a údajne nesú zodpovednosť za početné masakry. Prepustenie väčšiny kosovských Albáncov z polície na začiatku Miloševičovej éry i to, že väčšina policajtov prišla do Kosova z iných častí Srbska, obralo srbské ministerstvo vnútra o možnosť infiltrácie, verbovania a prevencie, ktoré sú základom každého protiteroristického boja, píše srbská tlač. Namiesto toho, aby sa spravodajskou činnosťou predišlo akciám UCK, po každom teroristickom útoku na policajné stanice polícia zablokovala celé oblasti a voči obyvateľstvu sa správala tak, ako ju UCK označuje vo vyhláseniach: ako okupant, prípadne ako koloniálne jednotky. Priateľsky naladené obyvateľstvo je však základom, bez ktorého nemôže existovať žiadna gerila a srbský režim doteraz robil všetko, aby si týchto obyvateľov znepriatelil. Tým ich tlačí do náručia UCK, napísal pred časom belehradský týždenník Vreme. Téza albánskeho vodcu Ibrahima Rugovu, podľa ktorej je UCK Miloševičovým výtvorom, je podľa tohto časopisu správna. Prakticky všetko, čo Miloševič počas desiatich rokov robil, pripravovalo terén pre zrod terorizmu: od historiek o masových znásilneniach, "tajnom štábe iredenty" až po prepúšťanie Albáncov zo štátnych orgánov, cez policajnú brutalitu pri zaobchádzaní s príslušníkmi tohto národa až po otvorené nabádanie mladých Albáncov na vysťahovanie do zahraničia. Vďaka takej politike mladí od 15 do 25 rokov, ktorí tvoria prevažnú väčšinu kosovskej populácie, nemajú žiadnu perspektívu a stali sa prirodzeným "lovišťom" pre náborovú komisiu UCK.