# Pán poslanec, čo stojí v ceste tomu, aby sa mohla aj Slovenská republika začleniť do NATO a do EÚ?
"Tou jedinou príčinou, ktorá bráni tomu, aby sa Slovensko bralo rovnako ako Česká republika, Poľsko, Maďarsko alebo Slovinsko, je skutočnosť, že sa režim pána Mečiara nedrží demokratických pravidiel hry. To je základné pravidlo Európskej únie, že môže prijať len také krajiny, ktoré dodržiavajú demokratické a štátoprávne pravidlá. To Mečiarov režim nedodržiava a momentálne je to jediná prekážka, ktorá stojí v ceste tomu, aby sa mohli začať vstupné rozhovory so Slovenskom. Týka sa to tak EÚ, ako aj NATO. Veď si ešte spomíname, že pred istým obdobím bola vždy reč o piatich krajinách; že Slovensko z tohto zväzku vypadlo, spočíva iba na týchto vnútropolitických dôvodoch - Mečiar nerešpektuje práva národnostných menšín, predovšetkým Maďarov, ako ani demokratickú "menšinu" a opozíciu potláča, ako sa len dá. To nemá nič spoločné so základnými princípmi demokratického správania sa, ktoré EÚ požaduje."
# Bola by teda cesta do EÚ a do NATO pre Slovensko skutočne voľná, keby stratil Mečiarov režim politickú moc?
"To je jediná prekážka. V okamihu, keby bol Mečiarov režim porazený vo voľbách, bol by problém vyriešený. A to si prajeme všetci, aby sa to stalo, pretože Slovensko patrí ako stredoeurópska krajina, samozrejme, do okruhu tých, ktoré patria do EÚ a do NATO. Veľmi však ľutujeme, že to vzhľadom na tamojšie domáce problémy v súčasnosti nie je možné."
# Poznáte slovenského premiéra, ako by ste ho posudzovali?
"Pána Mečiara som spoznal osobne a v zahraničnom výbore nemeckého Bundestagu sme si ho všimli ešte pred samostatnosťou Slovenska. Budil dojem veľmi dynamického človeka, ktorý nie je naklonený tomu, aby nechal niekoho spoluhovoriť. Čo vlastne bol škandál: Bol tu predsa ten dlhý spor medzi prezidentom Kováčom a Vladimírom Mečiarom."
# Ako vidíte úlohu slovenskej opozície, ktorá je vystavená častým útokom vládnych politikov?
"Všetkým slovenským partnerom sme povedali: Veľmi ľutujeme, že nie ste v prvom kole. Ale máte to sami v rukách, aby ste to zmenili. Musíte iba v nadchádzajúcich voľbách postaviť stoličku pána Mečiara pred dvere."
# Obávate sa, že bude slovenská opozícia ešte viac oslabená skutočnosťou, že 2. marca sa skončilo prezidentovi Kováčovi jeho prezidentské obdobie?
"Prezident je garantom pre demokratický vývoj v Slovenskej republike. Obávam sa, že so skončením úradu prezidenta Kováča zmizla zo scény symbolická postava, ktorá už len tým, že tu bola, vďaka svojej existencii a morálnej integrite sa stala obrannou stenou proti svojvôli Mečiara. Myslím si však, že je to teraz v prvom rade vec slovenskej opozície samotnej - pred niekoľkými mesiacmi sa predsa vytvoril zväzok piatich opozičných strán. Môžem povzbudiť opozičných politikov len v tom, aby si navzájom nekonkurovali, ale videli spoločného súpera, a síce pána Mečiara, spojili svoje sily a týmto si poistili, že bude mať opozícia šancu vyhrať nadchádzajúce voľby."
Autor: PRE SME - HELMUT ZELLER, Süddeutsche Zeitung, Mníchov