Slovenský premiér Vladimír Mečiar nenechal ani štipku pochybnosti o svojich úmysloch už v priebehu dňa, keď prevzal veľkú časť právomocí prezidenta republiky. Pán Mečiar odvolal 28 veľvyslancov a deklaroval amnestiu pre účastníkov únosu prezidentovho syna z augusta 1995, z ktorého objednania je on sám veľmi podozrivý. Pán Mečiar tak bez váhania ukázal opozícii, obyvateľstvu, ako aj vonkajšiemu svetu, že použije všetky prostriedky, ktoré sú mu odteraz k dispozícii, aby obhájil svoje záujmy a záujmy svojej kliky.
La Libre Belgique, Brusel
Slovensko urobilo ďalší veľký krok k totalitarizmu. Premiér Vladimír Mečiar, ktorý prevzal časť prezidentských právomocí, môže vymenovať ministrov, vyhlásiť vojnu a podľa vlastnej vôle vymenovať sudcov a veľvyslancov. Krajina je v ústavne slepej uličke. Mečiar sám nemôže prijať svoju demisiu ako predsedu vlády, pretože je to vyhradené len prezidentovi.
Kurier, Viedeň
Po tom, čo vypršali právomoci slovenského prezidenta Michala Kováča, premiér Vladimír Mečiar pevne kráča k vytvoreniu osobnej moci na Slovensku. Populistický kurz premiéra, ktorý miestami hraničí s nacionalizmom, vyvoláva opatrnosť u susedov Slovenska a už viedol k prudkému ochladeniu vzťahov s hlavným hospodárskym partnerom - Českou republikou. Bratislave sa darí udržať tesné vzťahy iba s Moskvou.
Izvestija
Mocenský monopol Vladimíra Mečiara zjavne ešte posilní stanovisko Bruselu vo veci nepozvania SR do NATO a EÚ, hoci predseda slovenskej vlády je presvedčený, že sa mu po odchode Michala Kováča podarí dosiahnuť, čo sa mu zachce.
AFP, Paríž
Ak sa predseda vlády Vladimír Mečiar rozhodol nedbať na nález Ústavného súdu o právoplatnosti určenia nového termínu zmareného referenda, tak mu hrozí konflikt s EÚ i OBSE. Podobný konflikt viedol k izolácii Bieloruska. V prípade protiústavného ulúpenia moci hrozí Slovensku rovnaký osud.
Handelsblatt, Düsseldorf
Autor: sch