# Myslíte si, že tunelovanie podnikov slúži aj na to, aby zamestnávatelia nemuseli vyplatiť svojim zamestnancom mzdy, ktoré by boli ich prioritným záväzkom v prípade bankrotu?
"Vyplatenie miezd v prípade zániku jednej a vzniku novej firmy záleží na dohode manažmentu a odborovej organizácie a ochote oboch dodržiavať záväzky. Možno však odhadovať, že tretina podnikov, privatizovaných do rúk priamych nadobúdateľov, pôjde do konkurzu. Mzdové nároky v takom prípade rieši zákon. Úpadky podnikov sa nedajú redukovať na výsledky zlej privatizácie. Sú celé odvetvia, ktoré čakajú na zásah štátu, inak sa do pol roka dostanú do konkurzu."
# V konkurze by však naozaj mal zamestnávateľ najprv splatiť svoj dlh voči zamestnancom...
"Nemôžem súhlasiť s tým, že využitie zákona o konkurze a vyrovnaní by okamžite zlepšilo situáciu. Do úpadku by sa dostalo 30-40 percent firiem. A to by malo katastrofálny dosah na celé hospodárstvo. Ukazuje sa potrebný dodatočný vstup vládnej politiky do privatizácie. Ak nie sú vybratí nadobúdatelia schopní viesť podnik k pozitívnym výsledkom a neplnia si svoje záväzky voči Fondu národného majetku, mal by FNM vzťah s nimi zrušiť a hľadať nového majiteľa. Nemožno čakať na konkurzné vyrovnanie, lebo to trvá 2-3 roky a za ten čas by zamestnanci nedostali mzdu, ani nemali nárok na podpory a sociálne dávky."
# Ak sú zákony dostatočné, v čom korenia problémy?
"Nie sú dostatočné. Do dnešného dňa neexistuje zákon, ktorý by riešil situáciu zamestnancov v prípade nevyplácania miezd. Zákon o mzde nerieši situáciu. Keď Ján Ľupták zanesie pred Vianocami mzdu do Sabinova, je to ľudské gesto, treba sa ho však spýtať, čo urobil ako člen vládneho zoskupenia pre to, aby sa problém desiatok firiem, kde sa mzdy nevyplácajú, alebo zakrátko vyplácať prestanú, riešil systémovo. Dodnes chýba zákon o ochrane zamestnancov pred nevyplácaním miezd."
# Chýba len tento zákon, alebo má situácia širšie pozadie?
"Dostatočné nie sú ani zákony, ani koncepcia vlády. Vláda napríklad zatvára oči pred odvetviami ohrozenými masovým prepúšťaním. Vytvoriť treba ,veľkú` politiku zamestnanosti, teda dynamizovať a rozvíjať hospodárstvo, podporiť malé a stredné podnikanie, ktoré nasáva pracovné sily. Až potom príde na rad Národný úrad práce. Ten však teraz slúži len ako zásterka pre neschopnosť vlády riešiť otázky zamestnanosti. Redukuje sa na vytváranie dopytu po práci. A čo celkom chýba, je regionálna politika zamestnanosti - stále rastie počet okresov s nadpriemernou nezamestnanosťou."