BAGDAD, BRUSEL, NEW YORK (TASR) - Európska únia (EÚ) v utorok privítala rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), varujúcu Irak pred "najvážnejšími následkami", ak poruší dohodu o inšpekciách. EÚ vyzvala Irak na plnenie záväzkov, vyplývajúcich z dohody s Kofim Annanom. Európska únia je naďalej rozhodnutá zabezpečiť, aby opatrenia na zaistenie zvýšenej humanitárnej pomoci irackému ľudu boli plne a efektívne splnené, uvádza sa v stanovisku EÚ.
Francúzsky emisár Bertrand Dufourcq sa včera v Bagdade stretol s irackým vicepremiérom Tárikom Azízom. Bližšie informácie o ich rokovaniach nie sú známe. Generálny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí pricestoval do Iraku v utorok a irackému vodcovi Saddámovi Husajnovi priniesol posolstvo francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca. Očakáva sa, že Dufourcq bude na rokovaniach s irackými predstaviteľmi tlmočiť postoj Francúzska, ktoré trvá na úplnej a rýchlej implementácii dohody, ktorú v Bagdade dosiahol generálny tajomník OSN Kofi Annan.
BR OSN v pondelok jednohlasne prijala rezolúciu o Iraku, ale medzi jednotlivými členmi panujú rozpory, čo presne znamenajú "najvážnejšie následky". Väčšina stálych členov BR OSN, vrátane Paríža, tvrdí, že tým neudelili zelenú pre automatické použitie sily v prípade irackých obštrukcií. Americkí a britskí predstavitelia však tvrdia, že rezolúcia posilnila legálne oprávnenie použitia sily, ak to bude nevyhnutné. Jednomyseľné prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN
č. 1154 privítala aj rada NATO. Uviedol to včera v Bruseli vo vyhlásení po skončení rady NATO generálny tajomník aliancie Javier Solana. Rada NATO vyjadrila podľa Solanu rozhodnú podporu postoju BR OSN, ktorá nástojí na tom, aby sa Irak podrobil záväzkom, plynúcim z Memoranda o porozumení a rezolúcie BR OSN číslo 1154, ako aj ďalších rezolúcií. Generálny tajomník NATO pripomína, že iracké splnenie všetkých záväzkov umožní BR konať v súlade s rezolúciou č. 687 o zrušení sankcií.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan v utorok pre americkú televíznu stanicu CNN povedal, že väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) je presvedčená, že USA by s nimi mali konzultovať svoje rozhodnutie o prípadnom vojenskom útoku proti Iraku. Nepriamo tak vyvrátil uistenia Spojených štátov, že pondelková rezolúcia BR OSN im dala zelenú v použití sily proti Iraku, v prípade, ak nebude plniť dohodnuté záväzky. K. Annan ďalej povedal, že Británia na rozdiel od USA dáva takisto prednosť konzultáciám v BR OSN, ktoré by mali predchádzať použitiu sily. Na rozdiel od generálneho tajomníka OSN sú Spojené štáty presvedčené, že najnovšia rezolúcia im dáva právo použiť silu, ak sa Irak nepodrobí zbrojnej inšpekcii. Podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Jamesa Rubina, slová "najvážnešie následky", použité v rezolúcii, znamenajú v diplomatickej reči vojenskú akciu.