Slováci sa pokúsia skoncovať s Mečiarovým režimom. Možno to bude posledný, rozhodujúci boj o slovenskú demokraciu. Na takéto historické bitky sú na Slovensku zvyknutí odvtedy, čo sa na čelo politického diania postavil premiér Vladimír Mečiar. Otec štátnej nezávislosti je neúprosným bojovníkom, ktorý je očividne pripravený urobiť všetko pre to, aby zostal pri moci. Teraz ide o všetko. Dosvedčuje to aj prepis Mečiarovho vystúpenia na Republikovom predstavenstve HZDS zverejnený v denníku Práca, v ktorom premiér varoval pred porážkou vo voľbách, pričom za minimálny cieľ hnutia označil vytvorenie vlády a maximum dosiahnutie ústavnej väčšiny, ktorá by definitívne zmenila režim na Slovensku, že by sa nemusel meniť. (APA)
Premiér Vladimír Mečiar, na Západe považovaný za nedostatočne demokratického politika, v pondelok pevnejšie zovrel Slovensko - prijatím väčšiny prezidentských právomocí. Premiér využil príležitosť, ktorú mu poskytuje ústava, a po skončení päťročného funkčného obdobia prezidenta Michala Kováča rozšíril svoju moc. Parlamentu sa doteraz nepodarilo zvoliť novú hlavu štátu a M. Kováč sa po druhýkrát o prezidentské kreslo neuchádzal, lebo vedel, že nezíska potrebný počet hlasov.
(Financial Times)
V. Mečiar využil zle formulovanú slovenskú ústavu a často vratkú politickú opozíciu na zosnovanie politického mŕtveho bodu, v ktorom nemožno zvoliť prezidenta. V dôležitom volebnom roku takto získal väčšinu prezidentských právomocí, ktoré sú síce obmedzené, ale dávajú mu právo zvolávať parlament. Ak nebude zvolený prezident - a šancu nemajú ani kandidáti v druhom kole - niektoré prezidentské právomoci prejdú na V. Mečiara. Ten si tým upevní moc a bude môcť podkopať aj výsledky jesenných parlamentných volieb. Ak sa mu nebude páčiť zloženie nového parlamentu, nemusí ho zvolať.
(Washington Post)
Vládne HZDS by V. Mečiara rado navrhlo za kandidáta, ale ako vyznelo z vládnych kruhov, Mečiar bude súhlasiť len za predpokladu, že si bude istý víťazstvom - nechce sa blamovať. Ak by slovenský parlament nezvolil prezidenta do jesenných parlamentných volieb, mohlo by vládne HZDS pokračovať aj v prípade volebnej porážky - nejestvoval by totiž nik, kto by prijal odstúpenie vlády a vymenoval novú vládu. Má Mečiar v prípade volebnej porážky podať sám sebe demisiu a sám ju aj prijať? Má v prípade volebného víťazstva vymenovať sám seba za premiéra? V prezidentskej kancelárii však len krčia ramenami. Znamená to, že počas nasledujúcich mesiacov - ak sa nestane zázrak - si Slovensko bude musieť vystačiť bez prezidenta a čo to znamená, nevie nikto.
(Die WELT)
V otázke zvolenia nového slovenského prezidenta nejde iba o voľbu hlavy štátu, ale vlastne aj o budúcnosť krajiny. Ide o to, či sa Slovensko dostane do druhej vlny štátov, ktoré vstúpia do EÚ a NATO, alebo na čele s Vladimírom Mečiarom nadlho zostane fragmentom postsocialistického priestranstva v centre Európy, domnieva sa ruský denník. Slovensko je pre Rusko strategickým nástupiskom na ceste do Európy, pretože cez jeho územie prechádza na Západ 70 percent všetkého exportu ruského zemného plynu a "takmer celý ropný tranzit". Mečiarova vláda, na rozdiel od svojich susedov, úplne vylúčila možnosť zavedenia vízovej povinnosti pre občanov Ruska. Spolu s Moskvou sa dohodla na uznávaní národných mien pri vzájomných zúčtovacích operáciách, pre ruské kultúrne centrum v Bratislave predala do vlastníctva Ruska pozemok a budovu, vyhlásila, že svoj vojenský potenciál bude upevňovať "v úzkej spolupráci s Ruskom a s jeho pomocou uskutoční modernizáciu svojej protivzdušnej obrany a leteckých síl". No Moskva zatiaľ nechce dramatizovať situáciu. Na (ruskom) ministerstve zahraničných vecí sa napríklad domnievajú, že pre Rusko dôležité otázky bude možné riešiť s akoukoľvek vládou, ktorá sa (v Bratislave) dostane k moci.
(Kommersant daily)