K voľbe prezidenta vedú v podstate tri možnosti - petičná akcia za referendum o priamej voľbe prezidenta, uznesenie NR SR o referende o priamej voľbe prezidenta a novela Ústavy SR. S poslednou možnosťou po utorkovom rokovaní prišla vláda SR - ale až vtedy, ak do konca júna nebude zvolený prezident v NR SR. Predstaviteľov viacerých parlamentných strán sme sa spýtali na ich postoj k týmto možnostiam.
IVAN ŠIMKO, podpredseda KDH: "Nám nejde o voľbu medzi týmito tromi alternatívami. Nám ide o výsledok, t.j. aby si občania mohli sami zvoliť hlavu štátu. Ako k tomu dospejeme, nepovažujeme za podstatné. Rozhodne však nepripustíme, aby sa s priamou voľbou prezidenta spojil aj zámer HZDS na zmenu politického režimu na Slovensku.
Sľub vlády nie je dôveryhodný. Ak vláda chce priamu voľbu prezidenta, nech predloží ústavný zákon zajtra. Takto to vnímam len ako propagandu a azda aj zámer vydierať opozíciu na to, aby dala súhlas na zmenu politického režimu. Takáto kalkulácia je však priehľadná a nemôže vláde vyjsť."
ANNA MALÍKOVÁ, 1. podpredsedníčka SNS: "SNS je presvedčená, že inicovanie novej petičnej akcie o priamej voľbe prezidenta slúži len k tomu, aby opozícia a najmä KDH vytĺkali politický kapitál a podľa svojho scenára sa tvárili ako tí praví zástancovia práv ľudu. Petičná akcia nič nevyrieši, pretože odčerpá energiu a financie na to, aby sme sa opýtali na vopred známu odpoveď. SNS je za dôsledné dodržiavanie zákonov. Najskôr by sme mali vyčerpať logický postup voľby prezidenta Národnou radou. Ak sa však zástupcovia ľudu - poslanci nebudú vedieť alebo chcieť dohodnúť, neostáva nič iné, len odhlasovať zákon o priamej voľbe prezidenta s následnou zmenou ústavy a dať toto právo národu."
JOZEF MIGAŠ, predseda SDĽ: "Ak voľba prezidenta dopadne negatívne, potom budeme uprednostňovať, aby ústavný zákon o priamej voľbe prezidenta bez nárokov na zmenu politického režimu bol prijatý v parlamente čím skôr, nie až v júni. Sme pripravení takýto zákon podporiť, aby voľba prezidenta mohla prebehnúť ešte do parlamentných volieb. Keď sa tak nestane, je možnosť, aby parlament prijal rozhodnutie o referende. Ak parlament nie je schopný niektoré veci riešiť, je dobré rozhodnutie ponechať na občanov. A ak ani táto možnosť nebude reálna, potom neostane nič iné, ako obrátiť sa na občanov v petičnej akcii."
LÁSZLÓ NAGY, predseda MOS: "Návrhy vlády sú špekulatívne. Nie som presvedčený o tom, že majú za cieľ vyriešiť tento problém, skôr je ich cieľom oddialiť jeho riešenie. MK bude zajtra (t.j. vo štvrtok - pozn. red.) rokovať s SDK o podmienkach a obsahu aj forme petičnej akcie, zameranej na priamu voľbu prezidenta. Podľa nás by bolo najlepšie čo najskôr dosiahnuť priamu voľbu prezidenta. Pre mňa osobne nie je podstatné, či sa cez parlament dosiahne priamo bez petičnej akcie priama voľba hlavy štátu zmenou ústavy, alebo sa to dosiahne petičnou akciou. V každom prípade je nemysliteľné, aby súčasný stav trval veľmi dlho."
Autor: SME - rk, sp, pt, dos