om členstva by bolo narušená. Zahraničný výbor parlamentu pripravil návrh rezolúcie, v ktorej podmieňuje súhlas EP jeho väčším zapojením sa do procesu prijímania nových členov. Výboru sa nepozdáva, že Európska komisia a Rada EÚ sa nechceli o celej koncepcii partnerstva radiť s EP, ktorý pritom bude na konci vstupného procesu prijatie nových členov schvaľovať. Požaduje, aby odteraz bol pravidelne informovaný o realizácii vstupných partnerstiev a o ich zmenách. Zdôrazňuje prednostný význam priorít, týkajúcich sa demokracie a ľudských práv v týchto partnerstvách a požaduje, aby v prípade porušenia týchto zásad únia od partnerstva odstúpila.
Slovenským úradom by malo byť uložené, aby zabezpečili regulárne parlamentné a prezidentské voľby a aby už od tohto roka začali stopercentne dodržiavať kritériá EÚ v oblasti demokracie, predovšetkým pokiaľ ide o riadne fungovanie orgánov štátnej moci a zaručenie práv menšín. V prípade Českej republiky zahraničný výbor navrhuje presunúť požiadavku snáh o integráciu rómskeho obyvateľstva a prípravu zákonov, zabezpečujúcich plnú slobodu tlače zo strednodobých medzi krátkodobé priority, takisto ako zlepšenie fungovania justície. Medzi naliehavé úlohy navrhuje presunúť boj proti zločinnosti pre Maďarsko a Poľsko.
Vstupné partnerstvo vymyslela Európska komisia ako zoznam krátko- a strednodobých priorít preberania a aplikácie legislatívy EÚ v 10 kandidátskych krajinách, od dosiahnutia ktorých bude po roku 2000 závislá zvýšená pomoc z programu Phare.