e hovorca Bieleho domu Mike McCurry. V prípade akéhokoľvek porušenia záväzkov zo strany Iraku Spojené štáty podľa jeho slov pristúpia k jednostrannej vojenskej akcii. Odlišným spôsobom interpretuje rezolúciu č. 1154, ktorá konkrétne nešpecifikuje postihy proti Iraku, Rusko. Ruský veľvyslanec v OSN Sergej Lavrov vyzdvihol, že prijatý dokument neprekračuje rámec dohody podpísanej minulý týždeň v Bagdade generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom a irackým ministrom zahraničných vecí Tárikom Azízom. Podľa neho v prípade porušenia dohody Irakom sa musí BR OSN znovu zísť a prerokovať spoločný postup.
Uvoľnenie v irackej kríze nastalo už minulý týždeň. V situácii, keď bol vojenský konflikt na spadnutie, sa generálny tajomník OSN Kofi Annan vrátil z Bagdadu s memorandom, v ktorom sa Irak zaviazal poskytnúť okamžitý, bezpodmienečný a neobmedzený prístup Osobitnej komisii OSN pre dohľad nad dodržiavaním podmienok prímeria s Irakom (UNSCOM) do všetkých objektov. Podľa britského veľvyslanca v OSN Johna Westona by však Annan bez jasného odhodlania USA nasadiť silu v Bagdade iba diplomaciou nič nedosiahol. Aj podľa veľvyslaneca USA pri OSN Billa Richardsona je vyústenie niekoľkomesačného konfliktu v súvislosti s inšpekciami OSN v dohodu so Saddámom Husajnom, víťazstvom americkej politiky diplomacie podporovanej silou.
Kofi Annan zdôraznil, že teraz už všetko závisí od Iraku, akým spôsobom splní svoje záväzky vyplývajúce z memoranda. Vo svojom zriedkavom vystúpení v BR OSN privítal posilnenie úlohy UNSCOM a súčasne vyzdvihol, že OSN musí rešpektovať územnú celistvosť a suverenitu každého svojho člena - vrátane Iraku. Použitie vojenských úderov proti Iraku nie je vylúčené ani podľa britského ministra zahraničných vecí Robina Cooka.
Podľa generálmajora izraelskej vojenskej spravodajskej služby Moše Jaalona vyšiel iracký režim z krízy posilnený a slabinou dokumentu je, že Irak otvorí paláce zbrojným inšpektorom, len ak budú mať diplomatický sprievod, čo znemožňuje akúkoľvek neočakávanú návštevu.
Autor: r