Srbsko, najväčšia republika Juhoslávie, zaviedla začiatkom 50-tych rokov tvrdé opatrenia a desiatky obyvateľov zahynuli v rôznych incidentoch.
1968 Etnickí albánski študenti organizujú masové protesty.
1974 Nová juhoslovanská ústava udeľuje Kosovu autonómiu.
1981 Kosovskí Albánci sa dožadujú samostatnej republiky v rámci Juhoslávie, búria sa a mnohých študentov zatýkajú. Najmenej deväť ľudí bolo zabitých a niekoľko sto zranených. Vláda vyslala vojsko a nakrátko vyhlásila výnimočný stav.
1989 Za štrajkov a protestov etnických Albáncov srbský vodca Slobodan Miloševič začal odstraňovať z juhoslovanskej ústavy autonómne práva Kosova. Násilie na uliciach prepuklo, keď kosovský parlament schválil novú srbskú nadvládu v provincii. Zrážky medzi políciou a vzbúrencami eskalovali do prestreliek, pričom viac než 20 ľudí bolo zabitých a veľké množstvo zatknutých.
1990 Nepokoje eskalovali a 28. januára polícia zastrelila najmenej 10 ľudí. Vo februári poslala vláda vojsko, tanky, bojové lietadlá a 2 000 ďalších policajtov do Kosova. Koncom februára bolo zabitých vyše 20 ľudí a vláda nariadila zákaz vychádzania.
Etnickí albánski poslanci vyhlasujú provinciu Kosovo za nezávislú od Srbska. Belehrad rozpúšťa kosovský autonómny parlament a vládu.
1991 Parlament susedného Albánska uznáva Kosovo ako nezávislú republiku.
1992 Spisovateľ Ibrahim Rugova bol zvolený za prezidenta samozvanej republiky. V októbri vedú srbskí a etnickí albánski vodcovia mierové rozhovory.
1995 Srbský súd odsúdil 68 etnických Albáncov až na osem rokov väzenia za údajné založenie paralelných policajných jednotiek. Srbské orgány oznámili, že v Kosove usídlili niekoľko stovák chorvátsko-srbských utečencov.
1996 Srbsko podpísalo prelomovú dohodu s etnickými albánskymi vodcami o návrate albánskych študentov k oficiálnemu vzdelaniu po šesťročnom bojkote štátnych škôl a univerzít.
1997 Srbský rektor Pristinskej univerzity ťažko zranený bombou v aute. V priebehu niekoľkých týždňov bolo zatknutých najmenej 26 etnických Albáncov. Štát obžaloval 18 údajných členov ilegálneho "Národného hnutia za oslobodenie Kosova" z terorizmu. V septembri nočné útoky na policajné stanice v desiatich kosovských mestách a dedinách. Nájazd s granátom a samopalom na srbský utečenecký tábor, nedošlo však k obetiam a zraneniam. Separatisti tvrdili, že zostrelili výcvikové lietadlo juhoslovanských aerolínií. V decembri súd odsúdil 17 etnických Albáncov spolu na 186 rokov väzenia na základe obvinení z terorizmu.
1998 Etnický srbský politik bol zabitý pri evidentnej odvete za policajnú akciu spred 24 hodín, pri ktorej bol údajne zabitý etnický Albánec.
Pri prestrelkách boli zabití 16 Albánci a štyria policajti . Desaťtisíce protestujú v Prištine proti násiliu a prepukajú pouličné zrážky.