. Ani Maďarsko nemusí postaviť Nagymaros, ani Slovensko zbúrať Čunovo, ktorým presmerovalo tok Dunaja na svoje územie. Z hospodárskej stránky je postavenie priehrady na maďarskej strane rovnako nezmyselné, aké bolo vtedy, keď ho zosnovali komunistickí úradníci. Na jeho vzkriesení má záujem len maďarská betonárska a vodohospodárska lobby, tradične napojená na socialistickú, predtým komunistickú stranu Gyulu Horna.
Der Standard, Viedeň
Z demonštrácií proti stavbe priehrady na maďarskom toku Dunaja zavanul duch minulosti. S ochotou uskutočniť ju zostali socialisti Gyulu Horna rovnako osamotení ako na konci obdobia "reformného" komunizmu. Ich rozhodnutie považuje za nepochopiteľné nielen opozícia, ale aj slobodní demokrati z vládnej koalície. Pre socialistov sa začína predvolebný boj zle.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Nagymaros sa stal v Maďarsku slovom, stelesňujúcim hrozbu. Jeho vzkriesenie oživuje nenávidené dedičstvo komunizmu. No keby sa Maďarsko nebolo dohodlo so Slovenskom, bol by pre Budapešť býval nevyhnutný "diktát" z Haagu.
Kurier, Viedeň
Daný stav na Dunaji je nepríjemnejší pre Maďarsko, lebo možnosť určovať, koľko vody pustí do toku rieky, má Slovensko. Je isté, že Budapešť sa nemôže obrátiť ešte raz na haagsky súd, pretože by ju čakalo pravdepodobne vysoké odškodnenie pre Slovensko. Süddeutsche Zeitung, Mníchov
Autor: sch