ie. Podľa nej mal MOL investovať 150 miliónov dolárov do nových akcií Slovnaftu a 112 mil. USD do existujúcich akcií.
Získanie menšinového podielu v spoločnosti bolo prvou fázou vstupu MOL do Slovnaftu, jeho faktické ovládnutie mu umožňuje ovládnutie v dvojročnom horizonte, pokiaľ využije opciu na odkúpenie ďalších akcií do výšky najmenej 50 percent plus jeden hlas akciového kapitálu Slovnaftu. Na konci minulého roku už mal maďarský investor na svojom účte viac ako 20 percent akcií Slovnaftu a jeho zástupcovia sú už dnes oficiálne zastúpení v orgánoch rafinérie.
Vstup MOL do Slovnaftu sa nezaobišiel bez komplikácií. Protimonopolný úrad SR, ktorý mohol svojím rozhodnutím celý proces zmariť alebo odsúhlasiť, využil prakticky všetky zákonné lehoty na podrobné preskúmanie celej akvizície slovenskej rafinérie. Predstavitelia úradu pritom ešte pred vyrieknutím konečného verdiktu v médiách niekoľkokrát zdôrazňovali svoje výhrady. Výsledok rozhodovania bol nakoniec vecou kompromisu – Protimonopolný úrad súhlasil s koncentráciou oboch spoločností, ale svoj súhlas podmienil tým, že toto zoskupenie firiem do konca roka 2004 nepostaví na Slovensku žiadnu čerpaciu stanicu pohonných látok. V prípade, že tak urobí, bude musieť uzatvoriť alebo odpredať čerpaciu stanicu s rovnakou kapacitou.
Popri MOL mala silný záujem o vstup do Slovnaftu aj rakúska spoločnosť OMV. Hoci v Slovnafte sa strategickým investorom nestala, cestu do spoločnosti si našla nepriamo – kapitálovým vstupom do MOL. Nákupom akcií na kapitálovom trhu sa podiel OMV v MOL priblížil k 10 percentám, čo len urýchlilo rozhovory medzi maďarskou spoločnosťou a poľskou rafinériou PKN o možnom tesnejšom spojení v úsilí brániť sa podobným „nepriateľským“ akvizíciám.
MICHAL NALEVANKO