WASHINGTON, KUVAJT, BAGDAD (ČTK) - Veliteľ jednotiek Spojených štátov v Perzskom zálive generál námornej pechoty Anthony Zinni nevylúčil vojenský útok proti Iraku, pokiaľ Bagdad nesplní záväzky vyplývajúce z dohody s OSN o umožnení inšpekcií zariadení podozrivých z prechovávania alebo výroby chemických a biologických zbraní. "Použitie sily je možnosť, ktorú využijeme, pokiaľ nedosiahneme zhodu a spoluprácu," uviedol Zinni. Podľa neho zostane väčšina amerických jednotiek rozmiestnená v krajinách Perzského zálivu a na mori tak dlho, ako si vyžaduje dohľad nad plnením dohody.
Niektorí americkí senátori včera vyzvali prezidenta Billa Clintona, aby zvrhnutie irackého prezidenta Saddáma Husajna bolo jedným z hlavných cieľov USA. Myslím, že naším cieľom je zbaviť ho moci, pretože doteraz ju má a je to pre nás obrovská hrozba, povedal v televízii NBC John McCain, republikán z branného výboru Senátu. Podľa Kerreyho by sa USA mali obrátiť na 22 miliónov Iračanov, ktorí trpia pod terorom tohto diktátora, a povedať im, že ich oslobodia.
Minister ropného priemyslu Ámir Rašíd v sobotu vyhlásil, že Irak nie je schopný splniť zvýšené dodávky ropy, ktoré mu umožňuje vyviezť v rámci programu výmeny tejto suroviny za potraviny. Krajina nemá dosť prostriedkov na opravy ťažobných zariadení. V dôsledku medzinárodných sankcií trpí nedostatkom náhradných dielcov. Generál Rašíd uviedol, že rovnako ako iné sektory irackej ekonomiky je i ťažba ropy postihnutá obchodným obmedzením, ktoré vyplýva z rozhodnutia OSN po irackej invázii do Kuvajtu v roku 1990.