Rodina z dánskeho mesta Aarhus, ktorá minulý týždeň vyhrala v lotérii jackpot - 4,3 milióna dánskych korún (21,5 milióna Sk) - sa týmto slušným balíkom nechce pokaziť a neplánuje žiadne horúčkovité míňanie. Anonymní výhercovia na rodinnom sneme za kuchynským stolom rozhodli, že priorita ich potrieb sa nemení - ako prvý sa kúpi najpotrebnejší domáci pomocník - vysávač. Účastníci rokovania uvažovali i o možnej výmene kuchynskej linky a padlo aj slovo auto, keďže však nejde o nevyhnutne potrebné veci, výhercovia neprijali definitívne rozhodnutie o ich kúpe.
ZEMIAKY ako liek PROTI CHOLERE
Aj zemiakové hranolky môžu ochrániť pred ochorením na choleru. Americkým vedcom sa totiž podarilo vypestovať zemiaky obsahujúce vakcínu proti tejto chorobe. Ich využitie môže byť nesmierne v krajinách Ázie a Afriky, kde je táto choroba stále dosť rozšírená. Vakcína proti cholere má len krátkodobý účinok, a preto je potrebné jej časté podávanie, aby sa zabránilo šíreniu epidémie. Cholera sa rozširuje infikovaným jedlom a pitnou vodou a ročne na ňu zomiera približne 200 000 ľudí. Vedci z univerzity Loma Linda v Kalifornii izolovali gén zodpovedný za produkciu toxínu cholery. Genetickým inžinierstvom sa im podarilo vypestovať zemiaky s účinnou látkou proti tomuto infekčnému ochoreniu.
CHLAPCI PRENIKLI DO POČÍTAČA PENTAGoNU
Doteraz najorganizovanejší a najsystematickejší prienik do počítača amerického miniterstva obrany sa podaril dvom kalifornským mladíkom. Ako uviedli v sobotu americké médiá, asi týždeň sa minulý mesiac chlapci dostávali za pomoci sofistikovaného programu k údajom Pentagonu. Agenti FBI udreli na tzv. hackerov minulú stredu v Cloverdale asi 120 kilometrov severne od San Franciska. Mladíci vo veku 16 a 17 rokov pravdepodobne patria k menšej skupine počítačových nadšencov, ktorá si už obstarala prístup do najmenej tuctu databáz amerického letectva a námorníctva. Denník Washington Post napísal, že policajti pristihli jedného z chlapcov, ako sa z domu práve pokúšal vstúpiť do bližšie neurčeného počítača Pentagonu.
KALIFORnČANIA UTEKAJÚ aj s domami
Keď sa k vášmu domu blíži lavína zosúvajúcej sa pôdy, čo urobíte? Väčina ľudí asi zoberie psa a zopár cenností a utečie. Niektoré rodiny so San Leandra, predmestia kalifornského San Franciska, riešia situáciu inak: zoberú si so sebou pri úteku aj svoje domy. Teda nie doslova, ale aspoň kus cesty. Niekoľko tunajších domov premiestnili asi o desať metrov a stavbári tak získali priestor na to, aby sa postupujúcu stenu z blata a kamenia pokúsili zastaviť. Práce síce budú stáť asi 15 000 dolárov, ale cena jedného domu sa pohybuje okolo 275 000 dolárov.