Prvýkrát v histórii medzištátnych vzťahov Ruska a Ukrajiny pricestoval včera do Moskvy na oficiálnu štátnu návštevu ukrajinský prezident Leonid Kučma s manželkou. V sprievode hlavy štátu je aj premiér Valerij Pustovojtenko a ďalších viac ako päťdesiat oficiálnych predstaviteľov. Hlavná časť programu Leonida Kučmu v Moskve je naplánovaná nadnes, keď majú obaja prezidenti podpísať v Kremli dohodu o dlhodobom programe ekonomickej spolupráce až do roku 2007.
EÚ O NEZAMESTNANOSTI
V rokoch 1997-1999 by malo byť v Európskej únii (EÚ) vytvorených 3,8 milióna pracovných miest. Vyplýva to zo správy, ktorú včera zverejnila v Bruseli Európska komisia. Miera nezamestnanosti v EÚ, ktorá v roku 1996 kulminovala na hodnote 11 percent a ku koncu roka 1997 klesla na 10,7 percenta, by mala v roku 1999 poklesnúť až na 9,75 percenta. Zásluhu na znižovaní nezamestnanosti by mala mať najmä hospodárska konjuktúra. Európska komisia sa nedomnieva, žeby zníženiu nezamestnanosti napomohlo všeobecne naordinované skrátenie pracovného týždňa. Určite to podľa nej nie je najrýchlejší a najefektívnejší prostriedok, ktorý by prispel k citeľnému zníženiu nezamestnanosti.
INDONÉZSKI ŠTUDENTI ZA POLITICKÉ REFORMY
Niekoľko tisíc študentov včera na pozemku univerzity v indonézskej metropole Jakarte usporiadalo zhromaždenie, na ktorom kritizovali prezidenta Suharta a požadovali politické reformy, zníženie cien a odstránenie korupcie. Pri bránach univerzitného areálu boli rozmiestnené stovky policajtov, ktorí však proti protestnému zhromaždeniu nezasiahli. Študenti napriek zákazu všetkých demonštrácií demonštrovali už druhý deň po sebe. V nedeľu má byť v Jakarte otvorené 11-dňové zasadanie Ľudového poradného zhromaždenia, na ktorom má byť 10. marca 76-ročný Suharto zvolený za prezidenta krajiny na už siedme päťročné obdobie.
NOVÝ LITOVSKÝ PREZIDENT V ÚRADE
Slávnostnú prísahu vernosti svojej vlasti a ústave včera na pôde Sejmu (parlamentu) zložil novozvolený litovský prezident Vladas Adamkus, ktorý sa tak ujal úradu hlavy štátu a zároveň vrchného veliteľa litovských ozbrojených síl. Nový litovský prezident potom predniesol prejav, v ktorom poďakoval krajine a národu za dôveru, ktorú mu venovali. Rovnako sľúbil, že bude "pokračovať v politike upevňovania nezávislosti Litvy a rozvoja priateľských vzťahov so susednými krajinami." Za hlavný smer zahraničnej politiky Litvy Adamkus označil snahu o čo možno najrýchlejší vstup krajiny do NATO a Európskej únie.
ULSTERSKÍ UNIONISTI VARUJÚ VLÁDU
Ulsterská demokratická strana (UDP) včera varovala britského premiéra Tonyho Blaira, aby nerobil ústupky republikánskej strane Sinn Fein a nezvýhodňoval ju. Vodca UDP Gary McMichael taktiež vyzval predsedu vlády, aby delegáciu Sinn Fein vo svojom sídle neprijímal do tých čias, kým bude tejto strane umožnené vrátiť sa na mierové rozhovory. Sinn Fein, ktorá má zakázaný prístup na rozhovory do 9. marca, pohrozila, že sa už k rokovaciemu stolu nevráti, ak sa jej predstavitelia do tohto dáta nebudú môcť stretnúť s Blairom.