Vláda pravdepodobne po 3. marci 1998, keď prejdú na ňu niektoré kompetencie hlavy štátu, zruší referendum o vstupe SR do NATO a o priamej voľbe prezidenta vyhlásené M. Kováčom na 19. apríla. Na tomto postupe sa dohodli v pondelok lídri strán vládnej koalície.
m Môže vláda zrušiť referendum, ktoré prezident vyhlásil?
"Ústavný súd (ÚS) už vo svojom rozhodnutí z 21. mája 1997 o. i. uviedol, že referendom, ktoré je vypísané, už nedisponuje nikto. To znamená, že do priebehu referenda nemôže zasiahnuť ani prezident republiky. Referendum, ak je vypísané, sa musí v takomto prípade vykonať a nikto nemôže už zasahovať do jeho priebehu."
m Aký postup by mala teda vláda zvoliť?
"Ak chce vláda urobiť legálny krok, môže to urobiť jedine cestou podania na Ústavný súd. Len ten je kompetentný vyjadriť sa k referendu, ktoré je vyhlásené na 19. apríla. Aj keby sa príslušný orgán, v tomto prípade vláda, domnieval, že vyhlásené referendum nie je v súlade s ústavou, nemôže ho zrušiť."
m Článok 32 Ústavy SR hovorí, že občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok ľudských práv a slobôd. V tejto súvislosti sa hovorí o realizácii tohto ústavného článku v prípade, ak by vláda referendum zmarila. Bol by zásah polície proti občianskym protestom v takejto situácii v súlade so zákonmi?
"Na zhromažďovacie právo máme špeciálny zákon. Článok 32 ako ústavný článok má prednosť pred zákonom. Bohužiaľ, tento článok nemá vykonávací predpis. Právo odporu, ktoré je v tomto článku odpísané z Listiny základných ľudských práv a slobôd, je právo postaviť sa na odpor proti prípadným nedemokratickým spôsobom vlády."