vývoj, ale bola opatrná. Podľa jej slov sa síce zdá, že Saddám Husajn zmenil líniu, ale dôležité je, či sa jej bude držať. Francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine včera vyhlásil, že po uzatvorení dohody medzi OSN a vládou v Bagdade pracuje Francúzsko na tom, aby sa čo najrýchlejšie zrušilo embargo voči Irackej republike. Viac ako 300 ľudí demonštrovalo včera pred budovou OSN v Bagdade za zrušenie medzinárodných sankcií uvalených na Irak za inváziu do Kuvajtu roku 1990. Demonštráciu organizoval iracký parlament a jej účastníci oslavovali dohodu, ktorú v Bagdade uzavrel generálny tajomník OSN Kofi Annan.
Annan v pondelok podpísal v Bagdade dohodu, ktorou sa budú riadiť budúce inšpekcie irackého zbrojného programu. Iracká vláda sa už v prvom bode písomne zaviazala, že poskytne inšpektorom OSN "okamžitý, neobmedzený a bezpodmienečný" prístup do všetkých objektov, o ktorých sa členovia Osobitnej komisie OSN pre dohľad nad plnením podmienok prímeria s Irakom (UNSCOM) domnievajú, že by mohli skrývať zbrane. Ak bude tento bod splnený, inšpektorom to umožní nájsť a zničiť všetky chemické, biologické a jadrové zbrane, ako aj rakety, ktoré by tieto zbrane mohli dopraviť na miesta určenia.
Druhý bod dokumentu stanovuje, že dohoda sa môže aplikovať na akékoľvek objekty v Iraku, teda aj na osem prezidentských palácov, ktoré boli predmetom poslednej krízy. Ďalej generálny tajomník OSN vyberie po konzultácii s UNSCOM a s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) skúsených diplomatov, ktorých úlohou bude sprevádzať inšpektorov pri prehliadke ôsmich palácov. Pretože predchádzajúca rezolúcia nijako časovo neobmedzuje medzinárodné sankcie uvalené na Irak za obsadenie Kuvajtu pred ôsmimi rokmi, súčasná dohoda uznáva, že ukončenie sankcií "je prvoradým záujmom" Iračanov a irackej vlády".