otu. Cesta generálneho tajomníka OSN do Bagdadu viedla ta i späť cez Paríž, ktorý mu na rokovanie s iráckym diktátorom Saddámom Husajnom dal k dispozícii nielen svoje požehnanie, ale aj večeru v Elizejskom paláci a francúzske prezidentské lietadlo.
Vo chvíli, keď Kofi Annan predkladá Bezpečnostnej rade výsledky svojho rokovania v Bagdade, obľuba tak pravicového prezidenta Jacquesa Chiraca, ako i ľavicového premiéra, socialistu Lionela Jospina, prudko vzrástla a politológovia dodávajú, že ide o ocenenie ich spoločnej pozície pre mierové riešenie. Názory obidvoch štátnikov boli také blízke, že sa medzi ne nedal vsunúť ani cigaretový papierik! - konštatujú parížske noviny a bývalý gaullistický minister Alen Peyresitte mohol v utorňajšom úvodníku denníka Le Figaro hrdo napísať: "Najlepšími spojencami Spojených štátov sú tí, ktorí s nimi dokážu otvorene nesúhlasiť!"
Mierové riešenie, ktoré priniesol z Bagdadu Kofi Annan, stavia Billa Clintona do veľmi nepríjemnej situácie človeka, ktorý má posúdiť nielen ponúknutú zmluvu, ale aj mieru spoľahlivosti dohody s diktátorom, ktorý v minulosti dokázal len jedno: nikdy nedodržať svoje vlastné slovo!
Azda i preto úvodník parížskeho týždenníka Le Journal de Dimanche považoval za vhodné už v nedeľu zdôrazniť: "Ani radosť z mierového riešenia súčasnej irackej krízy nám nesmie dovoliť zabudnúť, že lump a nepriateľ demokracie je Saddám Husajn a nie americký prezident!" Politickí analytici síce gratulujú nielen mierotvorcom z Paríža, Chiracovi a Jospinovi, ale aj Číne a Rusku, súčasne však varujú: v prípade, že Saddám Husajn znova ako obvykle nedodrží svoje slovo, tak ste aj vy plne spoluzodpovední! A to najhoršie nakoniec. Z doterajšieho vývoja irackej krízy teda nemusí bolieť hlava iba Billa Clintona, ale aj zjednocujúcu sa Európu, ktorá pre odlišnosť postojov k jej riešeniu opäť potvrdila svoju nezrelosť v otázke spoločnej zahraničnej politiky.
Autor: ADOLF BAŠTA, PARÍŽ autor je stálym spolupracovníkom SME