P. Melounek: "Myslím, že v súčasnosti sú v Čechách dve najvýznamnejšie filmové akcie, a to sú Febiofest a Karlovy Vary. Každá je trochu inak orientovaná. Karlovy Vary sú klasickým typom súťažného festivalu, budovaného čím ďalej tým viac na spoločensko-obchodnom základe. Febiofestu ja hovorím "lidová taškařice", teda ide o festival pre ľudí, pre ľudí z ulice, ktorí ešte "nezblbli" pod prívalom komerčných televízií a veľmi pragmatických distribúcií a chcú v kine vidieť niečo iné. Snažíme sa práve im na Febiofeste ponúknuť tú alternatívu, ktorú hľadajú. A keďže žijeme v dobe multimediálnej, nie sú pre nás natoľko dôležité žánre, nosiče, podoba záznamu filmu. Chceme zaregistrovať to najlepšie, čo sa odohrá nielen na poli kinematografie, ale celej audiovízie. Preto má Febiofest `98 prívlastok prehliadka filmu, televízie a videa."
Na Slovensku sa prehliadka uskutoční takmer výlučne na pôde filmových klubov. Akú podobu má v českých mestách?
P. Melounek: "Tam je to trochu inak. Vo všetkých mestách sa koná v kľúčových kinách."
F. Fenič: "Dbali sme na to, aby to bolo vždy v centre mesta v hlavnom kine. Aj keď niektoré z nich nenesú meno Filmový klub alebo Art kino, majú aspoň jeden deň v týždni vyhradený ,filmovému klubu`."
Záujem divákov slovenskej časti Febiofestu sa bude pravdepodobne najviac sústreďovať na premiéry nových českých celovečerných filmov. Do akej miery reprezentujú tituly zaradené do prehliadky dianie v súčasnej českej kinematografii? Ktoré filmy tam podľa vás chýbajú?
P. Melounek: "Chýbajú tam, samozrejme, filmy úplne najnovšie. Chýbajú tam niektoré filmy, ktorých podmienky distribúcie nie sú ešte definitívne uzatvorené a ich uvedenie na Slovensku (teda už v inom štáte) nie je možné. Myslím si, že filmy, ktoré na Slovensku uvedené budú, zastupujú všetky podstatné trendy dnešného českého filmu. Z produkcie minulého roka tam nie sú Báječné roky pod psa, ale tie boli u vás uvádzané v distribúcii, a film Nejasná správa o konci sveta, ktorý má svoju premiéru o pár dní." (V rámci Febiofestu bude iba 17. 2. v Nitre).
Súčasťou pražskej časti prehliadky je aj unikátna kolekcia českých dokumentárnych filmov (od roku 1898 až po deväťdesiate roky). Nebolo možné uviesť z nej aspoň výber aj na Slovensku?
F. Fenič: "Preniesť celú rozsiahlu kolekciu na Slovensko nie je celkom možné. Radi by sme z nej uviedli to najzaujímavejšie. Pravdepodobne tak spravíme budúci rok."
Minulý rok sa v Bratislave stretla s veľmi dobrým ohlasom sekcia dokumentov z produkcie vašej spoločnosti To najlepšie z Febia, konkrétne filmy z cyklov Genus a Oko. Mohli by ste skomentovať výber toho najlepšieho z Febia pre tento ročník?
F. Fenič: "Na tohtoročnej prehliadke uvedieme filmy z cyklu Jak se žije..., ktorý je formálne postavený na inom princípe ako napríklad Genus, obsahovo však pokračuje v mapovaní českej spoločnosti; kým v Gene sa to uskutočňovalo prostredníctvom osobností, v Jak se žije... sa postihujú isté javy (názorové, vekové, remeselné...). Snažili sme sa vybrať filmy tak, aby ich témy boli čo najpestrejšie a zároveň zaujímavé aj pre slovenského diváka."
Febiofest uzatvorí tento rok svoju prvú päťročnicu. Ako sa bude meniť jeho podoba v najbližšej budúcnosti?
F. Fenič: "Febiofest je vlastne akcia postavená na nadšení a dobrovoľnosti. Vznikol ako malá prehliadka pre našich spolupracovníkov a priateľov. Postupne sme sa však zaplietali do organizácie stále väčšieho medzinárodného filmového podujatia. A to ako vedľajšej činnosti spoločnosti, ktorej hlavnou náplňou je zastrešovanie a produkcia autorského českého dokumentu. Na organizovanie takejto veľkej akcie vlastne spoločnosť nie je ani zameraná, ani uspôsobená a ani dostatočne skúsená. Napriek tomu Febiofest robíme. S ľuďmi, ktorí nám pomáhajú a robia tak s nadšením, dobrovoľne alebo za symbolické odmeny. To k Febiofestu patrí. Čo sa týka jeho ďalšej podoby, našou ambíciou nie je priblížiť sa festivalu typu Karlových Varov. Myslím, že by to ani nebolo dobré, mať na takom malom území dva veľké súťažné festivaly. V Čechách môže byť festivalov koľko chce, ale každý z nich by si mal vymedziť svoje ,políčko` a dopĺňať tie ostatné."
Autor: ĽUBICA MISTRÍKOVÁ