V elektrárňach patriacich Slovenským elektrárňam, a. s.(SE) Bratislava, sa za minulý rok vyrobilo 21,2 mld kWh. Týmto množstvom SE splnili svoj plán na 101,6 %. Množstvo vyrobenej elektriny bolo menšie v roku 1996, takmer o 4 %. Polovica elektriny sa vyrobila v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice, takmer 30 % v klasických elektrárňach a zvyšok vo vodných elektrárňach. Predstaviteľ SE Eduard Strýček konštatoval, že v dôsledku nízkej úrovne cien elektriny sa radikálne znižujú vlastné zdroje SE, čím sa zhoršujú podmienky pre investovanie. Čistý zisk spoločnosti podľa Strýčka nedosiahne ani 2 mld Sk. Pripomenul, že pri financovaní JE Mochovce neboli SE udelené daňové úľavy. Vzhľadom na rozsiahle investičné akcie v SE by podľa Strýčka vlastné zdroje SE mohli tieto investície pokrývať pri ročnom zisku 6 mld Sk. Riaditeľ SE Tibor Mikuš pripomenul, že ceny vstupov do výroby elektriny, t. j. uhlie, motorové palivá, ceny telekomunikačných služieb a zavedenie dovoznej prirážky zvyšujú náklady SE a bránia v tvorbe zdrojov. Najdôležitejšie investičné akcie SE sú: dostavba prvého bloku jadrovej elektrárne Mochovce, vysokonapäťové prepojenie s poľskou energetikou v smere Krosno - Lemešany pri Prešove, rekonštrukcia jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach a dokončenie ekologických investícií, najmä odsírenie kotlov v elektrárni Vojany. Všetky etapy rekonštrukcie elektrárenských blokov v elektrárni Vojany, ktoré majú skončiť v roku 2003, si vyžiadajú spolu 15 mld Sk.
Začiatkom februára pri príležitosti otvorenia Domu energetického poradenstva v Bratislave Tibor Mikuš povedal, že podľa štúdií SE sa dá na Slovensku ušetriť 0,53 až 1,05 mld kWh elektriny. Celoročná spotreba elekriny na Slovensku je asi 29 mld kWh. Tibor Mikuš pripomenul, že najefektívnejšou motiváciou pre spotrebu elektriny je cena. Je známe, že cena elektriny pre obyvateľstvo je nižšia ako jej náklady na výrobu a rozvod. Vzhľadom na znehodnotenie koruny od roku 1990 možno povedať, že cena elektriny pre obyvateľstvo je nižšia ako za socializmu.
Treba pripomenúť, že dodávateľom energie pre prevažnú väčšinu zákazníkov vrátane priemyselných podnikov sú tri regionálne energetické podniky: Západoslovenské energetické závody, š. p. Bratislava, Stredoslovenské energetické závody, š. p. Žilina, a Východoslovenské energetické závody, š. p. Košice. SE vyrábajú asi tri štvrtiny spotreby elektriny, 15 % spotreby sa dováža, zvyšok sa vyrobí v zariadeniach regionálnych energetických podnikov a v zariadeniach neenergetických podnikov ako napr. Slovnaft.
K hospodárskej situácii Stredoslovenských energetických závodov (SSE) Žilina sa začiatkom februára pre SME vyjadril ich riaditeľ Ing. Vladimír Mošat, CSc. Pripomenul, že niektorým výrobcom, ktorí donedávna podnikali pri regulovaných cenách (napr. predaj automobilových palív), sa podarilo dosiahnuť dereguláciu cien, prípadne zvýšiť ceny na novú regulovanú úroveň. Avšak v cenách elektriny pre obyvateľstvo je silný lobbizmus smerujúci proti ich zvyšovaniu. Pritom vstupy do výroby a rozvodu elektriny sú liberalizované, a preto sa pre SSE zužuje priestor pre investovanie a tým aj kvalitné a spoľahlivé zásobovanie všetkých odberateľov. V takýchto ekonomických podmienkach je vlastne najlacnejšia elektrina tá, ktorá nebola vyrobená, pripomenul Mošat. Preto aj SSE podporujú poradenstvo a osvetu pri racionálnej spotrebe elektriny aj na školách. SSE majú 700 tisíc odberateľov na území Žilinského a Banskobystrického kraja.