NBS oznámila, že koncom novembra dosiahol zahraničný dlh Slovenska 10,7 mld USD. Počas roka 1997 sa dlh zvýšil o 37 %. Na obyvateľa Slovenska pripadá dlh vyše 2032 USD. Zvýšilo sa zadlženie vlády, dosiahlo 1,8 mld USD. V porovnaní s rokom 1996 sa najviac zvýšil dlh komerčného sektora, dosiahol 8,7 mld USD. Z dlhu tohto sektora pripadá na podniky 5,1 mld USD, zvyšok na banky. Podiel dlhu, ktorý si zobrali štátne podniky plus štátne akciové spoločnosti a ostatné spoločnosti na základe štátnej záruky, nebol zverejnený. Na celkovom dlhu sa krátkodobý dlh podieľa takmer polovicou. Vzhľadom na odhad HDP za rok 1997 - 640 mld Sk, dosiahlo zadlženie Slovenska hranicu 60 % HDP. NBS považuje za bezpečnú hranicu zadlženia 40 % HDP. Maastrichtské kritériá pre vstup do EMU (Európska menová únia) požadujú zadlženie do 60 % HDP. Zadlženosť štátov EÚ sa vyvíjala od konca druhej svetovej vojny, naproti tomu Slovensko (všetky subjekty na jeho území vrátane podnikov a bánk) zdedilo na začiatku roka 1993 z ČSFR dlh menší ako 3 mld USD. NBS odhaduje, že zahraničná zadlženosť Slovenska počas tohto roka vzrastie o ďalších 1,8 mld USD.
Cukor stredobodom pozornosti
Na návrh nového trhového poriadku s cukrom, ktorý presadzuje Cukrovarnícky spolok, reagovala Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd (AVNM) v Bratislave. AVNM nesúhlasí s úradným stanovením minimálnej ceny cukru (cukrovarníci ju požadujú na úrovni najmenej 16 Sk za kilogram bez dane). Hoci je tento navrhovaný trhový poriadok odvodený z praxe používanej v EÚ, podľa AVNM táto prax spôsobuje nadprodukciu cukru v Európe vo výške 5 mil. ton ročne. Navrhované minimálne ceny cukru by podľa AVNM znamenali zvýšenie cien sladených nealkoholických nápojov a sirupov o 6 až 23 %. AVNM pripomína, že výrobcovia nealkoholických nápojov sú významnými spotrebiteľmi cukru. Výrobné kapacity výrobcov nápojov sú podobne ako pri cukrovaroch tiež nevyužité a pritom AVNM nežiada regulácie na vnútornom trhu, tvrdí sa vo vyjadrení AVNM. Je známe, že výrobcovia nealkoholických nápojov a minerálok presadili na tento rok dovoznú kvótu na tieto nápoje z ČR vo výške 450 tisíc hl a v roku 1996 presadili preradenie týchto nápojov do 6-percentnej sadzby DPH. Z vyhlásenia AVNM vyplýva, že existenciu niektorých cukrovarov nie je únosné zachraňovať stanovením minimálnej ceny cukru.
Bilancia s Rakúskom
Obchodná bilancia za rok 1997 medzi Rakúskom a Slovenskom bola pre Slovensko aktívna. Slovensko do Rakúska vyviezlo tovar za 21 mld Sk, na Slovensko z Rakúska sa doviezol tovar za 17 mld Sk. Objemom investícií rakúskych subjektov u nás za minulý rok, Rakúsko predstihlo Nemecko a podieľalo sa na všetkých zahraničných investíciách smerujúcich k nám 37 percentami.
Do roku 2001 bude severojužný diaľničný ťah
V úseku Žilina - Zwardoň sa bude stavať diaľnica s polovičným profilom. Príčinou je finančná náročnosť pri budovaní celého profilu a očakávaná nižšia intenzita prejazdu vozidiel v tomto úseku. Aj úver od EIB je podmienený priemerným prejazdom vozidiel vo výške 17 tisíc vozidiel za 24 hodín, pripomenul splnomocnenec vlády pre stavbu diaľnic Viktor Špakovský. V roku 2001 sa predpokladá, že bude v prevádzke súvislý úsek diaľnice Rusovce (hranica s Maďarskom) cez Považie, Žilinu na hraničný prechod s Poľskom - Zwardoň. Poľská strana prisľúbila, že hraničný priechod Zwardoň pripojí na svojom území tzv. expresnou cestou na svoju cestnú sieť, povedal Špakovský. Tento rok sa má na výstavbách diaľnic na Slovensku preinvestovať vyše 20 mld Sk.
Autor: jv