Výroba spoločnosti Tatravagónka, a.s. Poprad, počas minulého roka výrazne vzrástla, dosiahla objem 3,1 mld Sk. Podľa riaditeľa spoločnosti Františka Králika hospodárenie spoločnosti skončilo so ziskom, jeho výšku pre ČTK však neprezradil. Vagónka vyrobila minulý rok 1306 nákladných vagónov a 5700 podvozkov. Vagónka vyrába široký sortiment nákladných vagónov, vyváža ich do Nemecka, Švajčiarska, Holandska, Poľska a ČR. Spoločnosť do výroby investovala minulý rok 170 mil. Sk. Tento rok má vagónka vyrobiť 8200 podvozkov a vyše 1000 nákladných vagónov. Spoločnosť zamestnáva vyše 2100 ľudí.
DHL žiada zjednodušiť preclievanie
Problém pri preclievaní zásielok Ex-Im banky a problémy certifikácie v súčasnosti mimoriadne sťažuje posielanie zásielok prostredníctvom DHL - rýchlej medzinárodnej kuriérskej služby zo Slovenska. Riešenie tohto problému - dosiahnutie bezcolného limitu aspoň na hodnotu zásielky do 50 USD sa pokúšajú predstavitelia spoločnosti v rokovaniach so slovenskou colnou správou, zatiaľ však bezvýsledne. Ako uviedli pre SME predstavitelia spoločnosti, administratívne poplatky za vybratie cla sú často vyššie ako jeho samotná hodnota.
Výmena v Chirane
Dozorná rada Chirany Prema, a.s. Stará Turá, odvolala predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Juraja Borovského. Novým generálnym riaditeľom Chirany sa stal Peter Murín, ktorý túto zmenu odôvodnil poklesom hospodárskych výsledkov spoločnosti. Boli vymenení aj ďalší dvaja štatutári spoločnosti. V novembri 1995 bola v závode vyrábajúcom injekčnú techniku výluka, pracovalo sa tam len 3 dni v týždni. Príčinou bol zastavený tok peňazí za dodaný tovar v tuzemsku aj v zahraničí. Chirana je najväčším výrobcom zdravotníckej techniky v strednej Európe, vyrába zubolekárske, narkotizačné a dýchacie prístroje, injekčné striekačky a ihly a objemové merače plynu a vody. Celkový predaj Chirany za minulý rok dosiahol 1,5 mld Sk. Takmer 80 % výroby smerovalo do zahraničia, vyše tretiny produkcie sa exportovalo do Ruska, nasledovala ČR, Nemecko, Kazachstan a Ukrajina. Štruktúra Chirany sa od začiatku tohto roka zmenila, lebo z doterajších závodov vzniklo 7 dcérskych spoločností.
Zbrojárska výroba má podporu, ale nie financie
Ministerstvo obrany (MO) vyhlásilo, že podporuje v spolupráci s ministerstvom hospodárstva SR a ďalšími úradmi modernizáciu tanku T-72 a vývoj kolesového transportéra Aligátor. MO SR pripravuje konkrétne projekty pre nákup týchto zbraní pre Armádu SR zo sériovej výroby, ktorá by mala fungovať v ZŤS TEES, a.s. Martin. MO však upozornilo, že pridelené rozpočtové zdroje na nákup tejto techniky tento rok nepostačujú. MO chce na tento účel získať bližšie nešpecifikované mimorozpočtové zdroje. Odborársky predák Emil Machyna pripomenul, že po júni môže o prácu prísť 800 zamestnancov ZŤS TEES pracujúcich v zbrojárskej výrobe. Úrad práce dlhodobo financuje zamestnávanie 1400 ľudí v Martine, ale podľa Machynu po júni už ďalšie peniaze nemá.
Autor: jv