ť uplatňovanie daytonskej mierovej dohody, a nad ich pôsobením nebude visieť perspektíva ďalšieho schvaľovania predĺženia mandátu misie. V pomerne krátkom čase sa tak Spojené štáty dostali od úvah o tom, či vôbec ďalej platiť pobyt svojich chlapcov a dievčat v nebezpečenstve kdesi na divom Balkáne, až k jednoznačne kladnému rozhodnutiu. Rada NATO vzala na vedomie, že v Bosne zostávajú mnohé dôvody pre obavy - trvajú tu územné spory, komplikuje sa návrat utečencov. Predbežne plánuje len istú redukciu jednotiek SFOR, podľa niektorých diplomatických zdrojov z Bruselu na 20-25 tisíc, a to až po septembrových celobosnianskych prezidentských a parlamentných voľbách, a "ak to umožní bezpečnostná situácia", ako zdôraznil nemenovaný predstaviteľ NATO. Na jednej strane teda musí pokračujúca misia Stabilizačných síl plniť svoje úlohy tak ako doteraz, vrátane zadržiavania vojnových zločincov podľa doterajšej rutiny (ani nový mandát neráta s "poľovačkou" na exprezidenta Srbov Karadžiča či generála Mladiča). Na druhej strane musí ukázať bosnianskym Srbom, Chorvátom i Moslimom, že sa nemôžu spoliehať na to, že môžu svoje spory donekonečna riešiť pod ochranou "okupačných armád", ako s obľubou zvyknú najmä Srbi nazývať jednotky SFOR.
Dnes by sa malo k rozhodnutiu Rady NATO vyjadriť Rusko. Na pozadí rozporu, ktorý trvá medzi Ruskom a USA v spôsobe riešenia irackej krízy (Rusko, ale i Francúzsko sú proti vojenskej akcii), bude vyjadrenie ministra zahraničia Primakova určite vypočuté so záujmom. Už v decembri Primakov povedal, že Rusko zostane v Bosne i ďalej a boli to už spomenuté hlasy z Ameriky, ktoré pochybovali o nutnosti ďalšej americkej prítomnosti v Bosne.
Podľa nemeckého Die Welt Spojené štáty v Bosne ustupujú svojim európskym partnerom a "na revanš" dostali podporu v Iraku. Prípadný vojenský útok USA na Irak by bol celkom inou akciou, než blesková vojna v Zálive pred siedmimi rokmi. Tentoraz USA chýba nielen podpora arabských spojencov, ale odmietavé hlasy sa ozývajú aj v niektorých členských krajinách NATO. Akékoľvek komplikácie v Bosne či s Bosnou by boli pre USA aj neželanou komplikáciou americkej cesty likvidácie hrozby Saddámových zbraní hromadného ničenia.