PRAHA (PRE SME - EVA GRUBEROVÁ) - Václav Havel včera prekvapujúco odmietol ponúknutú demisiu ministra životného prostredia a vicepremiéra Jiřího Skalického (ODA), ktorý v pondelok avizoval svoj odchod z vlády v súvislosti s neobjasnenými sponzorskými darmi, ktoré prišli na konto Občianskej demokratickej aliancie z Panenských ostrovov. "Vyzval som ministra Skalického, aby svoju žiadosť, ktorá je v skutočnosti demisiou, zatiaľ stiahol. Zároveň som prostredníctvom neho vyzval ODA ako politickú stranu, aby najneskôr do týždňa odpovedala nielen mne, ale predovšetkým celej našej verejnosti celkom jednoznačne na dve otázky, na ktoré podľa môjho názoru musí byť schopná odpovedať...," uvádza sa v stanovisku prezidenta, ktorý je momentálne hospitalizovaný v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici so zápalom priedušiek. Otázky, na ktoré by Havel rád poznal odpoveď, sa týkajú fiktívnej firmy TMC, cez ktorú prišli na konto ODA peniaze od troch firiem, a anonymity, ktorou strana svojich sponzorov kryla. ODA musí podľa Havla ponúknuť vierohodné vysvetlenie prípadu, inak by išlo o krátenie daní a nepríslušné obohacovanie sa. Z vyhlásenia ďalej vyplýva, že prezident považuje predsedu ODA Skalického "za čestného muža, ktorý vykonal a môže vykonať vo vláde veľa dobrej práce".
Tlačového hovorcu ODA Mojmíra Hampla Havlovo rozhodnutie neprekvapilo: "Čakali sme, ako sa k tomu postaví, myslím, že je to v intencii toho, ako sa prezident k novej vláde, ktorá má fungovať do predčasných volieb, stavia." Hampl sa však zároveň obáva, že všetko, čo ODA verejnosti mohla povedať, už povedala. Jiří Skalický sa rozhodol svoju demisiu nesťahovať, ale ponechať si týždennú lehotu na rozmyslenie. V tejto súvislosti bude zaujímavým predovšetkým výsledok jeho rozhovoru s exministrom za ODA Vladimírom Dlouhým, ktorý so sponzormi podpisoval kontrakt a zaručil im anonymitu. Ani jedna z firiem sa zatiaľ k údajnému sponzorskému daru verejne nepriznala. Podľa očakávania má pre problémy ODA pochopenie ODS, ktorá čelí stále novým odhaleniam o nepriznaných sponzorských daroch. "ODA to neželáme," tvrdí Václav Musílek, tlačový hovorca strany. "Keď sa však Skalický pre demisiu rozhodol, je to rozhodnutie predstaviteľa vládnej strany. Nechápeme dôvody, prečo prezident demisiu neprijal," dodal.
Na sklonku minulého roka postupoval Václav Havel v inom prípade oveľa razantnejšie. Demisiu Václava Klausa vtedy prijal, aj keď znamenala pád celej vlády. Skalický a Klaus naďalej predsedajú politickým stranám, ktorých meno je poškodené sponzorskými aférami. Predseda ODA sa však z pádu bývalého premiéra poučil a podarilo sa mu presvedčiť mnohých (medzi nimi aj prezidenta, ktorému leží osud súčasnej vlády zvlášť na srdci), že to s nápravou chýb myslí naozaj vážne. Politický osud Jiřího Skalického však bude závisieť od mnohých okolností, predovšetkým od krokov Vladimíra Dlouhého. Konečný verdikt však o týždeň vynesie až prezident, ktorý znova ukázal, že v krízových situáciách mieni aj naďalej plne využívať svoje (inak oklieštené) právomoci.
Autor: PRE SME - EVA GRUBEROVÁ