Jazykovedci predpokladajú, že v priebehu najbližších 100 rokov polovica z terajších 6000 jazykov, ktorými sa hovorí vo svete, úplne zanikne. V súčasnosti je vďaka sociálnym a ekonomickým tlakom už asi stovka z nich v štádiu, ako keby ich používal iba jeden človek. Známa univerzita v americkom Yale sa teraz pokúša zastaviť tento trend a pomocou Fondu ohrozených jazykov pomáha výskumníkom študovať a tvorbou slovníkov vymierajúce jazyky konzervovať. Podľa vedcov aj veľmi ohrozený jazyk môže prežiť, ak ho ako hlavný prostriedok komunikácie používa aspoň malá izolovaná komunita. Naopak, aj jazyk, ktorý ovládajú tisíce ľudí, môže zaniknúť, ak ho prestane používať mladá generácia.
DÁNSKE BABIČKY TO MAJÚ ĽAHKÉ
Babičky v Dánsku budú môcť za opateru svojich vnúčat dostávať plat rovnako ako cudzie vychovávateľky a ošetrovateľky. Podľa oznámenia dánskeho Združenia miest a obcí o tom rozhodla viac ako polovica obecných úradov v krajine. Tie navrhli približne 10 000 dánskym rodičom, ktorí čakajú na voľné miesto v jasliach alebo v materskej škole, aby si obstarali súkromnú opatrovateľku, ktorou sa môže stať aj príslušníčka ich rodiny. Komúny im potom budú platiť dve tretiny mzdy, tretinu budú hradiť rodičia. Ako povedala v programe dánskej televízie TV 2 jedna lekárka, "nevidí nič nevhodné na tom, žeby platila svojej matke za opatrovanie syna, pretože tak robí dobrú prácu, ktorá si zaslúži odmenu". Na novej úprave zarábajú aj obecné úrady, pretože táto forma starostlivosti o deti bude stáť omnoho menej ako miesto v jasliach alebo v škôlke.
NA SVET PO ŠIESTICH ROKOCH
V nemocnici v kalifornskej Tarzane sa v pondelok narodilo bábätko, ktoré bolo počaté už v roku 1989 a jeho embryo nasledujúcich 6 rokov strávilo "v ľade". V roku 1989 si teraz 44-ročná žena, ktorej totožnosť nebola zverejnená, nechala odobrať vajíčka na umelé oplodnenie. Otehotnela už na prvý pokus a v mraziacom boxe zvýšili nevyužité tri oplodnené vajíčka. Minulý rok jej zaslali z laboratória nemocnice list s otázkou, čo majú so zmrazenými vajíčkami robiť a spolu s manželom sa rozhodla, žeby mohli mať ešte jedno dieťa. Z troch embryí prežil jeden chlapček, ktorý v pondelok prišiel na svet cisárskym rezom.
TALIANSKO PODĽAHLO CHRÍPKE
Asi 6 miliónov Talianov pripútala v posledných dňoch na lôžko tzv. milánska chrípka. Podľa Donata Greca z epidemiologického laboratória rímskeho Ústredného zdravotného inštitútu "epidémia dosiahla maximum a tento stav ešte potrvá niekoľko týždňov". To fakticky znamená, že s týmto ochorením v súčasnosti leží v Taliansku približne jedna desatina populácie.
"PREČIPSOVANÍ" BRITI
Briti jedia omnoho viac zemiakových lupienkov ako kedykoľvek predtým, tvrdia odborníci z britskej Potato Council (Zemiaková rada), ktorá tento týždeň začala s vydávaním týždenníka National Chip (Národný zemiakový lupienok). Obyčajné zemiakové lupienky sa v tomto ostrovnom štáte tešia čoraz väčšej popularite. Kým v 70. rokoch na "čipsy" pripadala len pätina skonzumovaných zemiakov, minulý rok sa "sčipsovala" až tretina z nich. Priemerný Brit zhltne ročne asi polovicu svojej telesnej hmotnosti (40 kg) vo forme zemiakových lupienkov. Ako v reakcii na tvrdenia odporcov vysmážaných jedál uvádza hovorca rady, "je nesprávne nazdávať sa, že od "čipsov" sa priberá alebo, že sú zlé. Ak sú správne pripravené, sú pre človeka viac ako vhodné."