V srdci Európy vzniká po páde komunizmu nová totalitná sústava, nadväzujúca na staré ruské tradície samovlády. Na Slovensku sa má všetka moc tiež sústrediť v rukách jedinej osoby. Táto osoba sa má volať Vladimír Mečiar. Vývin sa tam vracia späť. Vládne hnutie hlásalo populistickú vetu "Už nikdy žiaden svár". Za sľubovaným pokojom, spokojnosťou a radosťou sa však upevňuje diktátorská moc jednofarebnej vlády.
De Volkskrant, Amsterdam
Na Slovensku vyvolalo vládnuce hnutie podozrenie, že si želá ústavné "prázdno". Môže poskytnúť vláde isté predvolebné výhody. Politické krízy sú špecialitou Vladimíra Mečiara.
Financial Times, Londýn
Pre Vladimíra Mečiara je neprehľadná situácia ako stvorená. No rýchlo rastúca sila opozície môže viesť k zmene postoja občanov.
De Courant, Rotterdam
Vládna koalícia v Bratislave sa chystá upevniť si pozície tak, aby sa voľby mohli stať už iba formalitou. Jej predstava o spôsobe ich vykonania by sa dotkla tak SDK, ako aj strán maďarskej menšiny, ktoré hrajú na mečiarovskom nacionalistickom javisku aj tak úlohu zlosyna. Zmena volebného zákona však môže mať opačný výsledok. Opozícia sa zjednotí na základe rozumného programu. Silou Vladimíra Mečiara boli doteraz práve jej slabiny. No čertovo kopyto sa už ukázalo: chce sa vraj stať tiež prezidentom. V mladom štáte sa začína ústavná kríza. Privodiť ju bolo bezprostredným cieľom predsedu vlády, aby sa potom mohol tváriť sťa záchranca z núdze a strhnúť na seba najvyššiu moc. Ani teraz však ešte nie je všetko jasné. Nikto nevie, či Vladimír Mečiar chce naozaj úrad prezidenta, alebo ho chce len zablokovať, aby prevzal jeho právomoc. Nevie sa ani to, skadiaľ by vzal väčšinu na svoje zvolenie.
Süddeutsche Zeitung, Mníchov
Autor: sch