Čo sa deje v sekcii pre školstvo a vedu?
"Konferencia, ktorú spomínate, bude vyvrcholením analytickej časti našej práce. Vystúpia na nej zástupcovia škôl a školských zariadení - od materských po vysoké školy. V nedeľu budeme dopracovávať programové otázky a do ôsmich dní predložíme program."
Čo bude ďalej?
"Chceme zorganizovať osem pracovných seminárov v jednotlivých krajoch. Budú mať pracovný charakter a chceme na nich prezentovať predstavy SDK o rozvoji vzdelávania s prihliadnutím na špecifiká kraja a regiónu. Túto etapu uzavrieme do konca marca."
V sobotu 21. februára bude v Košiciach aj seminár o vzdelávaní a výchove Rómov.
"Áno, vzdelávaniu etník a národností venujeme osobitnú pozornosť. Pracujeme na takej úprave obsahu vzdelávania, ktorá by posilnila časti, špecifické pre Rómov. Chceme dosiahnuť, aby sa vyučoval ich jazyk, aby boli na vyučovaní prítomní rómski lektori, pripravovaní na pedagogických fakultách alebo na stredných pedagogických školách. Chceme ďalej upraviť učebnice tak, aby odrážali špecifikum rómskeho etnika, ale zároveň, aby základný štandard, ktorý majú dosiahnuť absolventi škôl príslušného stupňa, bol pre nich zachovaný. Niektoré stredné odborné učilištia by sa mali zamerať na také remeslá a zručnosti, ktoré boli pre Rómov vlastné a charakteristické. Rokujeme aj s predstaviteľmi vysokých škôl o posilnení prípravy učiteľov, lektorov, pedagogických pracovníkov a vychovávateľov spomedzi Rómov. Uvažujeme aj o príprave špeciálnych učebníc alternatívneho typu, v ktorých budú kombinácie rómskych a slovenských termínov - boli by to tzv. prechodové učebnice do vyšších ročníkov."
O čo sa v tejto oblasti opierate?
"O vlastné analýzy a o výsledky prác Ministerstva školstva SR, ktoré tu boli už pred niekoľkými rokmi. Máme k dispozícii aj medzinárodné skúsenosti: v Európe pracuje skupina Ad Hoc, ktorá už desiatky rokov monitoruje vzdelávanie rómskeho etnika v jednotlivých krajinách, najmä v štátoch EÚ. Ona však nielen monitoruje, ale aj pripravuje rozvojové koncepcie. My teraz preverujeme, či ich možno aplikovať v našich podmienkach."
Spolupracujete aj s rómskymi odborníkmi?
"Samozrejme, bez nich by to nebolo možné. Je veľmi žiaduce, aby sa v rómskom etniku sfunkčnili samosprávne orgány a aby predstavitelia rómskej komunity aktívne vstupovali do napĺňania našich spoločných zámerov. Toto sú najcennejšie skúsenosti zo zahraničia, kde predstavitelia samosprávnych orgánov, v našom ponímaní vajdovia, nesú zo zákona zodpovednosť za to, aby rómske deti absolvovali príslušné vzdelávacie kurzy. Toto všetko sú veci, na ktorých treba dôkladne, trpezlivo a najmä spoločne pracovať."
Autor: ese