"Predovšetkým otázky praktickej realizácie zahraničnej politiky, a to nielen na najvyššej štátnej úrovni, ale aj na úrovni zahraničnej služby. Ide najmä o mierové riešenie problémov. História totiž ukázala, že vojenskými prostriedkami sa problémy riešiť nedajú. V tejto oblasti majú nezastupiteľné miesto obranné zoskupenia a medzi nimi je samozrejme najvýznamnejšie NATO."
Niektorí slovenskí politici však hovoria aj o neutralite...
"Pojem neutrality má svoj základ ešte v čase studenej vojny a bipolárneho sveta. Dnes ide o celkom nezmyselnú predstavu, ktorú nemôžeme v zahraničnej politike realisticky aplikovať."
Je však NATO jedinou cestou pre naše smerovanie ?
"Celkom určite áno. Ale jeden zo základných kameňov medzinárodnej orientácie SR tvoria aj dobré susedské vzťahy. Krajina, ktorá je schopná budovať si dobré vzťahy so svojimi susedmi, vyjadruje tým schopnosť integrácie do väčších celkov. Žiaľ, slovenská prax je dnes iná a vzťahy s ČR a najmä Maďarskom majú obrovské rezervy."
Ako si predstavujete spoluprácu aj v inej ako politickej oblasti?
"Po zániku bipolárneho sveta majú stále väčší význam hospodárske vzťahy. Tie nachádzajú svoj odraz v ekonomickej integrácii a tvorbe veľkých ekonomických zoskupení na strane jednej (EÚ, MRCOSUR, NAFTA, APEC, CEFTA), a na druhej strane v globalizácii ekonomických procesov. Slovensko musí mať v tejto oblasti absolútne jasno."
Ktoré ďalšie oblasti sú v zahraničnej politike dôležité?
"Do popredia sa stále častejšie dostávajú vitálne problémy ľudstva. Za najdôležitejšie považujem boj proti biede v celosvetovom meradle, riešenie vzťahu Sever - Juh, medzinárodný boj proti zločinu, predovšetkým proti organizovanému. Významné je aj riešenie globálnych ekologických problémov, ktoré majú stále videteľnejší dopad na fungovanie veľkých celkov."
Ako hodnotíte v tomto kontexte terajšie postavenie Ministerstva zahraničných vecí SR ?
"Jeho úlohou je spoluvytváranie a realizácia zahraničnej politiky SR pri zohľadnení nových trendov a nových potrieb. Má to obrovský význam najmä v čase, keď sa chceme stať členmi Európskej únie. Bolo by preto logické posilnenie postavenia ministra i ministerstva zahraničných vecí. Mohlo by sa realizovať aj tak, že minister zahraničných vecí by bol zároveň aj jedným z podpredsedov vlády."
Môžete definovať nové úlohy, nároky a požiadavky v rezorte zahraničných vecí?
"Musí sa uplatniť napríklad princíp štíhlosti. Nie však vo význame nezmyselnej redukcie počtu pracovníkov, ale vo zvyšovaní efektívnosti, kvality a profesionality práce. Do zahraničnej služby potrebujeme nových ľudí, vysoko vzdelaných, schopných zvládnuť náročné úlohy. Do fungovania zastupiteľských úradov treba zapájať aj expertov z iných oblastí - napríklad z ekonomiky, obchodu, poľnohospodárstva, bankovníctva a iných."
Čo je podľa vás na všetkom tom, čo ste doteraz povedali, kľúčové?
"Predovšetkým koordinácia výkonu zahraničnej politiky s praktickým výkonom zahraničnej služby. Aj preto by sa mala činnosť ministerstva zahraničných vecí koordinovať a mala by byť zosúladená nielen s jednotlivými rezortmi a samozrejme aj s Úradom vlády SR, ale aj s NR SR a Kanceláriou prezidenta SR.
Mimoriadne dôležité je aktivizovať pôsobenie Slovenska v OSN či WTO, resp. dosiahnuť členstvo v takých organizáciách, ako je napríklad OECD a ďalšie."
Môžete vymenovať aspoň niektoré vaše priority?
"Vzhľadom na umiestnenie Slovenska v stredoeurópskom regióne, ako aj na reálny vývoj zahraničnopolitických a zahraničnoekonomických vzťahov považujem za nevyhnutné zlepšiť súčasný stav vzťahov so všetkými susedmi. Vzťahy s ČR a Maďarskom zďaleka nedosahujú potrebnú kvalitu a úroveň. Vzťahy s Poľskom a Ukrajinou sa začínajú budovať, ale zatiaľ zaostávajú za možnosťami. Aj pomerne dobré vzťahy s Rakúskom sú schopné ďalšieho rozvoja. I napriek tomu, že nemáme spoločné hranice, sú pre nás mimoriadne dôležité dobré vzťahy s Nemeckom. Tak isto musia byť v centre pozornosti našej zahraničnej politiky vzťahy s Ruskom a s USA. A dalo by sa pokračovať, pretože z pohľadu bilaterálnych vzťahov tu existuje ešte veľa zaujímavých krajín."
Je všeobecné povedomie u nás na dostatočnej úrovni, aby ľudia jasne pochopili, čo je pre nás dobré a čo nie?
"Oveľa viac sa budeme musieť venovať osvetovej práci medzi obyvateľstvom. Občanov Slovenska treba detailne informovať o všetkých aspektoch, výhodách a nevýhodách, ako aj o význame zahraničnej politiky, jej jednotlivých oblastí a samozrejme o prioritách vlády pre každodenný život i pre ich budúcnosť."
Autor: krt