12. 2. 1953 - Dohoda o splatení nemeckých reparácií bola posunutá ďalšou dohodou, uzatvorenou v Londýne, a to na dobu konečného usporiadania reparácií v súvislosti s rokovaním o mierovej zmluve.
1954 - V Paríži podpísali protokol o skončení okupačného štatútu medzi víťaznými mocnosťami a Nemeckom. Jeho súčasťou je záväzok Nemecka, že odškodní osoby prenasledované nacizmom pre svoju rasu, vieru alebo svetonázor. Podľa tejto dohody následne odškodnili všetky obete nacizmu.
1958 - Bývalý Zväz protifašistických bojovníkov pripravil akciu na realizáciu odškodnenia našich občanov ku dňu 1. 4. 1959 v zmysle nemeckých zákonov, avšak vtedajší ÚV KSČ realizáciu nepovolil a realizácia zákona bola premlčaná.
1966 - ČSSR po prvý raz uplatnila požiadavky voči Nemecku na úhradu reparačných a perzekučných nárokov. Nemecká vláda však o tomto probléme odmietla rokovať. Pokus o nové rokovania sa opakoval v rokoch 1975, 1977 a 1984. Až 23. 11. 1984 Nemecko oznámila, že nevidí nijaký politický dôvod o tejto veci rokovať.
1966 až 1968 - Uskutočnilo sa niekoľko rokovaní Zväzu bojovníkov proti fašizmu s predstaviteľmi parlamentného výboru Spolkového snemu. Počas nich sa síce dosiahlo uznanie našich nárokov, ale nedošlo k realizácii, pretože neexistovali diplomatické styky medzi obidvoma štátmi. K odškodneniu však nedošlo ani po ich nadviazaní v r. 1973.
1968 a 1969 - Boli odškodnené obete, ktoré počas väznenia podrobili pseudolekárskym pokusom a zostali im trvalé následky. Nemecko poukázalo ČSSR 7,5 mil. DM. Bolo odškodnených 1200 obetí vo výške 3 až 12 tis. DM.
1990 - Federálne ministerstvo zahraničných vecí odovzdalo nemeckému veľvyslanectvu nótu s návrhom začať rokovanie o majetkovoprávnych otázkach, a teda aj o odškodnení. Stanovisko Nemecka bolo zamietavé vzhľadom na práve prebiehajúce zjednocovanie obidvoch nemeckých štátov.
1991 - Ani do zmluvy o dobrých susedských vzťahoch medzi obidvoma štátmi nebolo zahrnuté už toľkokrát sľubované odškodnenie. 1992 - ČSBS a Združenie oslobodených politických väzňov a pozostalých urgovali u ministra zahraničných vecí J. Diensbiera vyriešenie odškodnenia. Odpoveď znela v tom zmysle, že prebieha rozdelenie ČSFR.
1995 až 1997 - MZV ČR pracovalo takmer dva roky na deklarácii o česko-nemeckých vzťahoch. Individuálne odškodnenie nie je súčasťou dohôd, a to na základe vzájomných dohovorov predstaviteľov oboch štátov. Ako jediný spôsob odškodnenia sa navrhuje využiť Fond budúcnosti pre "vhodné projekty v prospech obetí nacizmu, ako napr. sanatóriá, domovy dôchodcov a pod".
1997 - Bola podpísaná česko-nemecká deklarácia a schválená parlamentami v obidvoch krajinách.
12. január 1998 - Nemecká vláda sa dohodla so židovskou organizáciou Jewish Claims Conference (JCC) na odškodnení obetí holokaustu zo strednej a východnej Európy, teda aj zo Slovenska v rokoch 1999 až 2002.
január 1998 - Nemecká vláda sa osobitne dohodla so slovenským ministerstvo zahraničnýcvh vecí na realizácii projektu osobitnej finančnej pomoci (tzv. Hirschova iniciatíva) pre obete nacizmu, z ktorej by mali byť príspevky vyplatené ešte v tomto roku.
Autor: egu, mim