BRATISLAVA (SME - mim) - Po 53 rokoch od skončenia II. svetovej vojny a siedmich rokoch po zjednotení Nemecka, ktoré na seba prevzalo nesplnený záväzok bývalej NDR odškodniť obete nacizmu aj z východnej Európy, sa v otázke odškodnenia slovenských obetí pohli ľady až začiatkom tohto roka. Na základe dohody medzi nemeckou vládou a židovskou organizáciou Jewish Claims Conference (JCC) budú odškodnené aj slovenské obete holokaustu a vďaka pilotnému projektu, tzv. Hirschovej iniciatíve, bude ešte tento rok poskytnutá jednorazová finančná pomoc niektorým slovenským obetiam nacizmu. Stále však nedošlo k oficiálnemu rokovaniu o odškodnení medzi Bonnom a Bratislavou a slovenská vláda stále neprijala politické rozhodnutie potrebné na schválenie zákona, ktorý by umožnil odškodniť obete aj zo štátneho rozpočtu, tak ako to už urobili všetky ostatné štáty visegrádskej štvorky.
Dohoda medzi nemeckou vládou a židovskou organizáciou JCC dosiahnutá 12. januára hovorí o spôsobe odškodnenia obetí holokaustu z krajín strednej a východnej Európy. V rokoch 1999 až 2002 Nemecko vloží každý rok do nadácie, ktorú bude spravovať JCC, 50 miliónov mariek (spolu 200 miliónov). Oprávneným žiadateľom bude potom z týchto prostriedkov vyplácaná mesačná renta vo výške 250 mariek. Podľa odhadov JCC žije dnes v krajinách strednej a východnej Európy 18 tisíc židovských obetí, na Slovensku ich má nárok na odškodnenie asi 1300.
Krátko po tejto dohode sa na základe rokovaní medzi nemeckou vládou a slovenským ministerstvom zahraničných vecí rozbehol nový projekt, s ktorým Nemecko začína práve na Slovensku. Na základe tzv. Hirschovej iniciatívy bude postihnutým osobám vyplatených v dvoch splátkach 1000 mariek. Podmienkou je, že žiadatelia boli väznení v koncentračných táboroch či internovaní v getách, resp. sa museli pred prenasledovaním ukrývať za osobitne nebezpečných či život znevažujúcich a ponižujúcich podmienok. Tí, ktorí svoje utrpenie nevedia presne doložiť, sa môžu obrátiť na vyhľadávaciu službu Medzinárodného Červeného kríža v nemeckom Arolsene. Koordinátorom celej akcie je Slovenský výbor Červeného kríža. Doležité je, že táto jednorazová pomoc umožňuje žiadateľom uchádzať sa aj o ďalšie formy odškodnenia. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov doteraz zhromaždil 13 385 žiadostí bývalých väzňov koncentračných táborov zo Slovenska. V mnohých prípadoch však ide o nepriamych pozostalých, ktorí zrejme nebudú mať nárok na odškodnenie.
Autor: SME - mim