Nerovnováha medzi chudobnými a bohatými sa vo svete prehlbuje. Podľa štúdie, ktorú si dala vypracovať Svetová banka, nerovnováha medzi chudobnými a bohatými aj v posledných rokoch rástla rýchlym tempom. Táto správa môže podľa britskej BBC zvýšiť obavy z dosahov globalizácie na chudobných.
Medzera medzi chudobnými a bohatými je teraz taká veľká, že horné percento najbohatších, čo je asi 50 miliónov ľudí, zarába spolu ročne viac ako 60 percent domácností, čiže asi 2,7 miliardy ľudí. Priemerný príjem horného percenta je 24-tisíc dolárov. Tieto výsledky sú podstatne horšie, ako ukázali predošlé výskumy. Tie totiž porovnávali len priemerné príjmy za jednotlivé krajiny, ale autori tejto štúdie sa zamerali aj na rozdiely v rámci jednej krajiny.
Najväčšie rozdiely sú medzi piatimi hlavnými svetovými ekonomikami – USA, Japonskom, Nemeckom, Francúzskom a Britániou – a indickým, čínskym a africkým vidiekom. Okrem toho narastajúce rozdiely v príjmoch medzi Číňanmi žijúcimi v mestách a na vidieku sú ďalším zdrojom nerovnováhy.
Dvoma regiónmi, kde sa chudobní stali chudobnejšími, sú východná Európa a krajiny bývalého Sovietskeho zväzu, kde sa zhoršilo rozdeľovanie príjmov medzi obyvateľmi po páde komunizmu. Hlad, vojny a choroby zasa viedli k zhoršeniu ekonomickej situácie v niektorých častiach Afriky.
Podľa správy reálny príjem na jedného obyvateľa vo svete vzrástol v sledovanom období za päť rokov o 5,7 percenta. Celý tento nárast pocítilo len horných 20 percent, ktorých príjem vzrástol v priemere o 12 percent. Na druhej strane príjmy dolných piatich percent klesli asi o 25 percent.
Štúdia poukázala na to, že vo svete chýba stredná vrstva. Väčšina ľudí je naspodku alebo na vrchole, 84 percent obyvateľstva dostáva len 16 percent svetových príjmov. Narastanie tohto rozdielu je o to znepokojujúcejšie, že v poslednom období vzrastá hrozba zo strany organizovaných skupín z chudobných štátov.
Správa nakoniec dodáva, že je len málo pravdepodobné, že by sa v krátkom čase objavil dobrý plán na pomoc najchudobnejším štátom. Návrh zdvojnásobiť pomoc chudobným blokuje Washington a prílev súkromných zdrojov do chudobných krajín sa spomaľuje.
GABRIEL KÁDASI