(v zátvorke vlaňajší víťazi jednotlivých kategórií):
Britská skupina: THE VERVE (Manic Street Preachers)
Britská speváčka: SHOLA AMA (Gabrielle)
Britský spevák: Finley Quaye (George Michael)
Britská tanečná skupina: PRODIGY (Prodigy)
Britský nováčik: Stereophonics (Kula Shaker)
Britský album: The Verve - Urban Hymns (Manic Street Preachers - Everything Must Go)
Britský singel: All Saints - Never Ever (Spice Girls - Wannabe)
Britský videoklip: All Saints - Never Ever (Spice Girls - Say You`ll Be There)
Britský producent: Youth, The Verve a Chris Potter za Urban Hymns (John Leckie za Kula Shaker - K)
Medzinárodná skupina: U2 (Fugees)
Medzinárodná speváčka: Björk (Sheryl Crowová)
Medzinárodný spevák: Jon Bon Jovi (Beck)
Medzinárodný nováčik: EELS (Robert Miles)
Hudba k filmu: The Full Monty (Trainspotting)
Významný prínos britskej hudobnej scéne: Fleetwood Mac
Špeciálna cena za predaj albumov: Spice Girls
Cena Freddieho Mercuryho za charitatívnu činnosť: ELTON JOHN (TASR)
LONDÝN (REUTERS, TASR, ČTK, SME - dík) - Formácia The Verve, označovaná za nových kráľov britského indie popu, triumfovala v pondelok na slávnostnom udeľovaní výročných hudobných cien Brit Awards, ktoré sú obdobou prestížnych amerických Grammy, v Docklands Arena v Londýne hneď trikrát. Ocenenie získala ako najlepšia britská skupina, za najlepší album (Urban Hymns) a Brit Award patrí aj jeho producentovi Chrisovi Potterovi. Najväčšie hviezdy ceremoniálu si však ceny osobne neprevzali, pred skvelým hattrickom dali totiž prednosť charitatívnemu koncertu pre bezdomovcov na druhom konci Londýna. Medzi domácimi kapelami obstáli v silnej konkurencii Oasis, Prodigy, Radiohead a Texas. V plnom lesku sa prekvapujúco ocitla dievčenská skupina All Saints, ktorá za svoj hit Never Ever dostala najvyššie ocenenie v kategóriách najlepší singel i najlepší videoklip. Presne v tých, v ktorých minulý rok bezkonkurenčne trónila pätica Spice Girls. Napriek tomu, že tá na tohtoročnom vyhlasovaní výsledkov totálne pohorela a nezískala ani jednu z hlavných cien, neobišla naprázdno a odniesla si aspoň špeciálne ocenenie za multimiliónový predaj svojich albumov. Spomedzi britských hudobných nováčikov porazila takisto nominované členky All Saints waleská skupina Stereophonics. Najlepšou domácou speváčkou sa stala Shola Ama, ktorá predstihla napríklad Michelle Gayleovú či Lisu Stansfieldovú. Liverpoolsky predstaviteľ súčasného reggae Finley Quaye (bratanec rapera Trickyho a vďaka kritike nositeľ symbolického označenia "nový Bob Marley"), ktorý vlani vydal debutový album Maverick A Strike s úspešnými singlami Sunday Shining a Even After All, je najlepším britským spevákom.
Britské hudobné ceny sa udeľujú aj zahraničným umelcom - tak si mohli svoje ocenenia pre najlepších medzinárodných interpretov odniesť írska skupina U2, islandská speváčka Björk a americký spevák Jon Bon Jovi. Predaj 70 miliónov platní za posledných 30 rokov vyniesol cenu za významný prínos na britskej hudobnej scéne znovuzrodenej skupine Fleetwood Mac. Za najlepší soundtrack, teda album s hudbou k filmu, vyhlásili kolekciu k najlepšej európskej snímke uplynulého roka - celovečernému debutu režiséra Petra Cattanea Donaha! (The Full Monty). Cena za výnimočnú charitatívnu činnosť, pomenovaná po zosnulom spevákovi skupiny Queen Freddiem Mercurym, zaslúžene patrí Eltonovi Johnovi.
O rozruch, ktorý slávnostný večer už tradične sprevádza, sa tentoraz postaral člen slovenskému koncertnému publiku dôverne známej anarchistickej skupiny Chumbawamba Danbert Nobacon, ktorý na vicepremiéra Johna Prescotta vylial vedro ľadovej vody. Gitarista kapely Boff to komentoval slovami, že ide o dlhodobé vybavovanie si účtov medzi Nobaconom a Prescottom. Svoju averziu voči vláde preukázala Chumbawamba i pri interpretácii piesne Tubthumping, v ktorej pozmenenom texte zaznelo, že "labouristi zapredali liverpoolskych dokárov rovnako ako nás všetkých". "Chceli sme sa pôvodne správať slušne, ale potom sme tu uvideli Cherie Blairovú a Prescotta," snažil sa vysvetliť incident spevák skupiny Dunstan. Podľa mnohých si však za všetko vlastne môže Prescott sám, pretože show ako Brit Awards je na podobné výstrelky ako stvorená.
FOTO: Členky dievčenskej skupiny All Saints, ktorá na odovzdávaní Brit Awards uspela so singlom i videoklipom Never Ever.
Autor: čtk, SME - dík, FOTO - ČTK/AP