NEW YORK (SITA, Reuters) - Dolár v piatok voči hlavným svetovým menám posilnil. Pričinili sa o to najmä obavy investorov z narastajúceho napätia medzi USA a Irakom. Priaznivý vplyv na rast dolára voči marke mal aj počet novovytvorených pracovných miest, ktorý predbehol očakávania.
Dolár sa voči marke uzatvoril na úrovni 1,8085 DEM/USD, keď vzrástol oproti štvrtkovému záveru 1,7858 DEM/USD. Pričom počas dňa dosiahol úroveň 1,81 DEM/USA. Voči jenu dolár mierne posilnil na úroveň 123,90 JPY/USD oproti 123,53 JPY/USD zo štvrtka. Podľa dílerov najväčší nárast zaznamenal dolár po vyhlásení amerického prezidenta Clintona a britského premiéra Tony Blaira. Obaja zhodne uviedli, že ak iracký prezidentSaddám Husajn nevyhovie požiadavkám OSN týkajúcich sa inšpekcie zbraní hromadného ničenia, medzinárodná komunita je pripravená konať.
Nedostatok informácií o škandále prezidenta a bývalej zamestnankyne Bieleho domu tiež vplýval upokojujúco na dolár. Uviedol viceprezident Sumitomo Bank New York, John Gariano. Pozitívny vplyv na pohyb dolára malo aj vyhlásenie vlády, že počet zamestnancov v nepoľnohospodárskych sektoroch vzrástol za január o 358 000. Je to podstatne viac, ako boli pôvodné očakávania ekonómov, na úrovni okolo 233 000.
Voči jenu vzrástol dolár len mierne, keďže japonská mena je naďalej podporovaná špekuláciami, že Japonsko schváli doplnkový stimulujúci rozpočet na úrovni 6 až 10 biliónov jenov.
V ďalších obchodoch dolár vzrástol voči švajčiarskemu franku na 1,4583 CHF/USD oproti štvrtkovému záveru 1,4438. Britská libra poklesla voči doláru na 1,6435 USD/GBP oproti 1,6540 USD/GBP.
Ceny amerických akcií a bondov v piatok vzrástli. Pričinili sa o to pozitívne ekonomické výsledky ako aj posilnenie dolára voči zahraničným menám pri zvýšenom napätí medzi USA a Irakom. Počet pracovných miest potvrdil očakávania analytikov, že úrokové sadzby budú v blízkej budúcnosti stabilné, čo urobí akcie atraktívnymi.
Index Dow Jones skončil v piatok so ziskom 72,24 bodu, na uzatváracej úrovni 8 189,49, čo je blízko jeho rekordnej úrovne zo 6. augusta 8 259,31 bodu. Za celý uplynulý týždeň index vzrástol o 282,99 bodu. Ziskové emisie prevýšili stratové v pomere 1 743 ku 1 137, keď sa zobchodovalo 568 mil. akcií. Podľa vlády počet zamestnaných vzrástol za uplynulý mesiac o 358 000. Miera nezamestnanosti bola na stabilnej úrovni 4,7 %. Tento rast vysoko prekonal očakávania Wall Street, pohybujúce sa okolo 233 000. Priemerná hodinová mzda vzrástla o 4 centy, resp. 0,3 %, na 12,51 USD. Na základe týchto údajov investori znížili svoju pozornosť ohľadne irackého konfliktu, sexuálnej aféry vo Washing- tone ako aj ázijskej finančnej krízy.
Na komoditných burzách ceny ropy vzrástli. Pričinili sa o to pokračujúce nepokoje týkajúce sa možného vojenského zásahu v Perzskom zálive bohatom na ropu. Na newyorskej burze NYMEX posilnili ceny ropy (marcové dodávky) o 12 centov, na 16,70 USD za barel. Ceny striebra v piatok na burze NYMEX poklesli po tom, čo počas týždňa vyleteli závratne vysoko, na svoje 9,5-ročné maximum. O tento rast sa pričinili správy o tom, že americký miliardár Warren Buffett kúpil obrovské množstvo striebra. Cena striebra poklesla o 22 centov, na úroveň 7,06 USD za uncu. Pričom na začiatku obchodovania dosiahli ceny daného kontraktu rekordnú úroveň 7,50 USD.