Kolumbijskí ľavicoví povstalci včera vyhodili do vzduchu časť ropovodu v blízkosti mesta Villaneuva v provincii Norte de Santander. Ako oznámila agentúra Reuters, čerpanie ropy muselo byť celkom zastavené a do okolia uniklo najmenej 15 000 barelov ropy. Ide už o siedmy útok kolumbijských povstalcov na ropovod v tomto roku. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale podľa polície je pravdepodobne dielom Vojska národného oslobodenia (ELN), prokubánskeho hnutia, ktoré bojuje proti vláde od polovice 60. rokov a často sa zameriava práve na miestny ropný priemysel.
V RWANDE ZABILI 58 ĽUDI
58 ľudí povraždili v noci na sobotu hutskí povstalci na severozápade Rwandy. Informoval o tom guvernér provincie Gisenyi Jean Baptiste Muhirwa s tým, že útok, ktorý si vyžiadal až 64 zranených, ozbrojenci vykonali proti dedine Ngugo na hraniciach s Kongom. Podľa neho útočníci rozsekali mačetami deti, ženy a staré osoby nezávisle od toho, či to boli etnickí Tutsiovia alebo Hutuovia. 18 rodín úplne vyvraždili, po ôsmich osobách úrady pátrajú s tým, že ich zrejme ozbrojenci uniesli. V noci na štvrtok povstaleckí Hutuovia zmasakrovali 34 obyvateľov z dedinky Jenda v provincii Ruhengeri.
JEĽCIN POZVE PÁPEŽA DO RUSKA
Ruský prezident Boris Jeľcin, ktorý včera popoludní začal trojdňovú štátnu návštevu Talianska, po prílete na rímske letisko oznámil, že zopakuje svoje pozvanie na návštevu pápeža Jána Pavla II. do Moskvy. "Pápež dostal viac ako jedno pozvanie, aby navštívil Moskvu, ale pretože sa ma na to pýtate, pozvem ho opäť," vyjadril sa Jeľcin na otázku novinárov na letisku. V piatok hovorca moskovského patriarchu agentúre ITAR-TASS oznámil, že stretnutie patriarchu Alexija II. s pápežom - rovnako ako návšteva pápeža v Rusku budú považované za "nemožné" tak dlho, "dokiaľ sa vzťahy medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou radikálne nezlepšia". Z toho možno usudzovať, že vzhľadom na terajší stav vzťahov medzi oboma cirkvami je pápežova návšteva v Rusku v blízkej budúcnosti ťažko predstaviteľná.
TURECKO SA NEBOJÍ UTEČENCOV
Turecká vláda včera podľa agentúry AFP dementovala informácie, podľa ktorých viac ako 5000 tureckých vojakov vniklo v nedeľu na územie severného Iraku, aby vytvorilo ochrannú zónu pred vlnou utečencov z radov irackých Kurdov v prípade konfliktu medzi Irakom a Spojenými štátmi. "Nič také sa nestalo," vyhlásil na včerajšej tlačovej konferencii hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí. "Tieto informácie sú celkom nepodložené," uviedol Aydin Arslan, podprefekt juhovýchodnej provincie Diyarbakir, poverený koordináciou boja proti separatistickej Strane kurdských pracujúcich (PKK).
DO EÚ MOŽNO SPOLOČNE
Prvá skupina kandidátov, ktorí sa začlenia do Európskej únie, bude pravdepodobne zahŕňať šesť alebo ešte viac krajín, vrátane Slovenska. To je názor riaditeľa bruselského Centra pre európske politické štúdie Petra Ludlowa. Vo svojej analýze, ktorá bola predstavená účastníkom víkendovej bruselskej konferencie Európa v 21. storočí, P. Ludlow uvádza, že existujú významné dôvody domnievať sa, že nijaká rýchlejšia dráha pre viac pokročilé krajiny nebude realizovateľná. P. Ludlow sa nazdáva, že k prvej skupine šiestich vybraných krajín sa postupne pripojí Slovensko, Litva a Lotyšsko.