eť do Bagdadu v ten deň o 10-tej hodine ráno moskovského času. Lietadlo IL-86 malo na palube okrem politikov aj 120 novinárov a 12 ton liekov. Nečakane však štart odložili. Povoliť preletieť nad svojím územím najprv odmietol Irán a neskoršie sa pridal aj Azerbajdžan. Obidve krajiny sa odvolávali na potrebu prerokovať delikátnu situáciu so Sankčným výborom OSN. Po piatich hodinách dosiahla hystéria medzi poslancami vrchol a bola vyhlásená hladovka. Novinári zostali na palube, ale odmietli hladovať. K večeru sa ukázalo, že ani tí, ktorých čakanie prestalo baviť, nemôžu ísť domov, pretože už prekročili ruskú hranicu. Nakoniec sa aj žurnalisti nedobrovoľne pripojili ku hladovke, pretože v palubnej kuchyni už neboli žiadne zásoby.
Žirinovskij poslal telegram prezidentovi Borisovi Jeľcinovi, ktorého požiadal, aby ukázal "celému svetu, že Rusko nie je americká kolónia". V skupine poslancov sú zastúpené všetky parlamentné frakcie okrem hŕstky demokratov. Žirinovskij pohrozil, že pokiaľ sa ruskej diplomacii nepodarí situáciu vyriešiť, Duma v stredu vysloví ruskej vláde nedôveru.
"Podľa rusko-irackej zmluvy z roku 1971 sme povinní pomôcť Iraku v ťažkej chvíli," kričal do televíznych kamier Žirinovskij. Ohováral tých, ktorí zavinili zadržanie letu, že "zavraždili minimálne 400 irackých detí". Pre tento argument použil jednoduchý výpočet. Podľa neho - každý deň vďaka nedostatku liekov a potravín - umiera v Iraku 400 detí, v nedeľu teda zbytočne zomreli ďalšie, pretože humanitárna pomoc nedorazila na miesto určenia včas.
Autor: MOSKVA (PRE SME - agentúra Epicentrum)