MOSKVA, PARÍŽ, HAMBURG, BAGDAD (ČTK) - Zatiaľ najostrejšie napadol včera amerického prezidenta Boris Jeľcin, keď vyhlásil, že Bill Clinton svojou činnosťou v Iraku môže spôsobiť svetovú vojnu. Clinton pôsobí v Iraku príliš hlučne a treba byť s takými zbraňami zdržanlivejší, a nie vyhrážať sa, že môže (Irak) zavaliť lietadlami a bombami, vyhlásil ruský prezident v Moskve pri stretnutí s prvým vicepremiérom Anatolijom Čubajsom. Dolná komora ruského parlamentu sa včera uzniesla na tom, že Rusko by malo zvážiť zrušenie sankcií voči Iraku v prípade, že Spojené štáty podniknú vojenský útok proti Bagdadu.
V snahe vyriešiť krízu včera Irak navrhol, že na mesiac otvorí osem prezidentských palácov 117 zástupcom Bezpečnostnej rady OSN a Zvláštnej komisii OSN pre dohľad nad plnením podmienok prímeria s Irakom (UNSCOM). Oznámila to americká televízia CNN a neskôr aj egyptský minister zahraničných vecí Amr Músá s odvolaním sa na svojho irackého kolegu Muhammada Saída Kázima Sahháfa. Delegácia si podľa Iračanov môže vziať so sebou akékoľvek zariadenie na detekciu zbraní, ale po mesiaci budú paláce opäť uzavreté a akýmkoľvek ďalším inšpekciám neprístupné. UNSCOM oznámila, že najnovšie návrhy Iraku zrejme nespĺňajú požiadavky Bezpečnostnej rady OSN ohľadne voľného vstupu do všetkých objektov, v ktorých by mohli byť zbrane hromadného ničenia. Hovorca UNSCOM Ewen Buchanan oznámil, že Bagdad o svojich najnovších návrhoch zatiaľ oficiálne neinformoval UNSCOM a že o zásadných otázkach inšpekcií rozhoduje Bezpečnostná rada OSN. Ale "pokiaľ CNN o týchto návrhoch správne informovala, zdá sa, že nespĺňajú požiadavky Bezpečnostnej rady, ktorá chce voľný, okamžitý a bezpodmienečný vstup (do prezidentských objektov)".
Irackú ponuku včera nepriamo odmietol aj Biely dom, ktorého hovorca vyhlásil, že inšpekcie expertov OSN musia byť "bezpodmienečné".
Hovorca amerického prezidenta Billa Clintona Michael McCurry včera vyhlásil, že čas pre diplomatické riešenie irackej krízy sa kráti. Odmietol síce povedať, kedy Clinton dospeje k názoru, že ďalšie diplomatické snahy sú zbytočné a že proti Iraku treba podniknúť vojenskú akciu.
Britský premiér Tony Blair sa včera v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Jeľcinom vyjadril, že je potrebné "reálne pohrozenie silou a v prípade nutnosti aj použitie sily" proti Iraku ako odpoveď na odmietanie Bagdadu spolupracovať s inšpektormi OSN. Uviedol to Blairov hovorca. Jeľcin bol podľa hovorcu v 10-minútovom rozhovore zdržanlivý voči prípadnej vojenskej akcii proti Iraku, ale nepoužil už také dramatické slová, ako predtým predniesol. Blair s Jeľcinom hovorili krátko pred odletom do USA, kde má vo Washingtone rokovať s americkým prezidentom Billom Clintonom.