HUNTSVILLE, WASHINGTON (SME - bu, Reuters, ČTK) - "Chcem povedať vám všetkým, rodinám (obetí) Thorntonových a Deanových, že skutočne ľutujem svoje činy. Dúfam, že vám Boh dopraje pokoja... Mám vás všetkých rada. Budem teraz tvárou v tvár Ježišovi... Všetkých vás uvidím, keď tam prídete. Budem na vás čakať." To boli posledné slová 38-ročnej K. F. Tuckerovej, odsúdenej za dve brutálne vraždy. Osem minút nato, už pripútanej na ložko v popravnej cele, jej do žily vpustili zmes jedovatých chemikálií a 45 minút po polnoci SEČ bola vyhlásená za mŕtvu. Tuckerová je tak prvou ženou popravenou v Texase od roku 1863, keď bola na strome obesená vrahyňa Ch. Rodriguezová, a súčasne druhou ženou popravenou v USA od znovuzavedenia trestu smrti v roku 1976. Tou prvou bola V. Barfieldová zo Severnej Karolíny, popravená za otrávenie štyroch osôb vrátane snúbenca a vlastnej matky.
Poprava bývalej prostitútky Tuckerovej však viac ako inokedy vyburcovala verejnú mienku, pretože v krajine sa začína porušovať dlhoročné tabu, vyvolala u mnohých ľudí rozpaky, pretože síce oživila, ale nechala nezodpovedané otázky o zmysle smrti a o možnosti odpúšťať vinníkom. Pred starou, červenou budovou väzenia v Huntsville sa pred popravou zhromaždili tisícky ľudí a asi 150 novinárov z celého sveta, ktorí sa rozdelili na dva tábory. Zástancov trestu smrti bola menšina. "Som šťastná, že je mŕtva. Musela zaplatiť cenu za to, čo urobila," vysvetľovala študentka J. Litscherová v rukách držiac plagát s nápisom "V Texase oko za oko, zub za zub". Tí ostatní, odporcovia trestu smrti, prejavovali svoj nesúhlas výkrikmi a transparentmi "Som proti trestu smrti, nezabíjajte za mňa", "Hanbím sa, že som Texasan" či "Skutoční kovboji nezabíjajú ženy".
Svetový neslávny primát v počte popráv drží už roky Čína, kde len v minulom roku skončilo na popravisku 4367 ľudí. Nasleduje Ukrajina (167), Rusko (140), Turkmenistan (132), Irán (110) a Saudská Arábia (69). Krajiny Európskej únie trest smrti neuplatňujú a zrušila ho aj vačšina postkomunistických krajín, vrátane Slovenska.
Autor: SME-bu