Presne o 855 dní sa ruskí voliči vyberú k urnám. Už dnes je však diskusia o následníkovi kremeľského trónu rovnako búrlivá, ako by boli prezidentské voľby už v tomto roku počas veľkonočných sviatkov. Ústredné oznamovacie prostriedky zverejňujú výsledky výskumov verejnej mienky každý týždeň. "Koho by ste volili, keby boli voľby túto nedeľu," znie otázka sociológov. Už viac ako rok je najvážnejším uchádzačom o prezidentské kreslo vodca ruských komunistov G. Ziuganov. Podľa posledných prieskumov by mu svoj hlas dalo 17 percent ruských občanov. Okrem Ziuganova má šance predovšetkým prvý vicepremiér B. Nemcov, charizmatický mladý reformátor, ktorý si dokonca v snahe zapáčiť sa jednoduchým ľuďom nechal zmeniť účes. Príliš veľa vtipov o jeho "kučeravej židovskej štici" kolovalo v národe a ruský antisemitizmus mohol vicepremiérovi nepriedušne uzavrieť brány Kremľa. V súčasnosti má Nemcov rovné vlasy, prilepené k hlave a 12-percentné šance stať sa ruským prezidentom. V tesnom závese za ním sa drží už niekoľko mesiacov ambiciózny moskovský starosta J. Lužkov a symbol klasického ruského vodcu generál A. Lebeď, obaja s jedenástimi percentami. Posledným, koho sociológovia uvádzajú, je jediný predstaviteľ demokratických síl v tejto "veľkej päťke" kandidátov, G. Javlinskij. V súčasnosti by ho volilo 8 percent ruských občanov.
Výskumy však zabudli na dvoch významných politikov, ktorí o svojom záujme o prezidentský trón zatiaľ verejne nehovorili. Premiér V. Černomyrdin sa skromne usmieva, keď sa ho zvedaví novinári pýtajú, čo bude robiť na jar v roku 2000 a sám pán prezident Jeľcin odpovedá každý mesiac inakšie. Podľa analytikov sa tá pravá predvolebná ofenzíva začne v tomto roku na jar, dva roky pred termínom volieb. Už dnes sa vedú dôverné rozhovory o prípadných koalíciách, ropní magnáti sa rozhodujú, na ktorú misku váh vhodia svoj diel podpory vyjadrený v dolárovom ekvivalente. Generálnou skúškou na prezidentské voľby budú voľby parlamentné - 19. decembra 1999. Aj v nich by podľa sociológov mali opäť zvíťaziť komunisti.
"Predpovedať dnes výsledky prezidentských volieb je rovnako zmysluplné, ako hádať podľa hviezd dojivosť ruských kráv v roku 2000," vyhlásil nedávno jeden z kandidátov G. Javlinskij. Má čiastočne pravdu. Záujem tzv. jednoduchej verejnosti o zápas o Kremeľ je teraz asi rovnaký, ako obavy Rusov z premnoženia žralokov v juhoázijských moriach. Podľa sociológov je 50 percentám ruského obyvateľstva úplne jedno, kto krajinu vedie, ďalších 10 percent sa takou otázkou vôbec nezaoberá. Rusi sa naučili prežívať napriek svojmu vedeniu, a to je pravdepodobne najväčší výdobytok demokratických reforiem vo veľkej krajine.
Autor: Moskva (PRE SME - agentúra EPICENTRUM)