"V tomto roku očakávame spomalenie ekonomického rastu SR na 5,0 % z minuloročnej úrovne 6,0 %," povedal Lukas. Ako dôvod uviedol očakávaný pokles súkromnej spotreby a spomalenie rastu investícií. Dodal, že kľúčovú úlohu zohrá politika centrálnej banky. "Je veľmi dôležité, aká bude v tomto roku monetárna politika Národnej banky Slovenska. Doteraz bola pomerne prísna a podľa môjho názoru by mala takou ostať aj v tomto roku," dodal.
Posledné údaje naznačujú, že ponuka peňažného agregátu M2 vzrástla v októbri medziročne o 12,9 %, kým v októbri 1996 sa zvýšila medziročne o 17,9 %. Lukas ďalej uviedol, že predpovede inštitútu, týkajúce sa makroekonomického vývoja na Slovensku, sa zakladali na predpoklade, že NBS si dokáže udržať nezávislosť voči vláde. Na konci minulého roku navrhla slovenská vláda zákon, ktorý by ju oprávňoval vymenovať svojich vlastných kandidátov do Bankovej rady NBS. Tento návrh bude v parlamente prerokovaný vo februári.
Lukas uviedol, že deficit na bežnom účte Slovenska by mal v roku 1998 zaznamenať veľmi mierny pokles, a to vďaka očakávanej implementácii prísnejšej administratívnej kontroly importu, vrátane zvýšených požiadaviek v oblasti certifikácie kvality. Podľa predbežných údajov predstavoval deficit v minulom roku 1,3 mld USD, teda tesne nad úrovňou 7,0 % HDP. Lukas očakáva, že slovenská vláda požiada WTO o oddialenie postupnej redukcie dovoznej prirážky pri mnohých tovaroch. Na základe dohôd s WTO znížila SR na začiatku roka dovoznú prirážku zo 7 % na 5 %, pričom do 1. októbra by malo dôjsť k jej úplnému zrušeniu.
Podľa Lukasa by mala byť slovenská koruna stabilná aspoň do septembrových volieb. "Nemyslím si, že slovenskej korune hrozí devalvácia," povedal Lukas. Viedenský inštitút očakáva aj rast priemernej inflácie v tomto roku na 7,0 % z minuloročnej úrovne 6,1 %. Dôvodom je cenová liberalizácia.