od nórskych hraníc, už v pondelok. Prvé správy sa však v ruských oznamovacích prostriedkoch objavili až vo štvrtok, keď v nemocnici zomrel veliteľ posádky kapitán Sergej Solovjov. Prvé však o nešťastí v ruskej flotile informovali zahraničné agentúry Reuters a AP. Preto sa miestni novinári pozastavujú nad tím, prečo oficiálne miesta tak opatrne informujú verejnosť o udalosti, ktorú, ako tvrdia, nepokladajú z hľadiska radiácie za nebezpečnú.
Ako oznámil veliteľ Severnej flotily viceadmirál Valerij Popov, k nehode došlo, keď posádka vedená Solovjovom preverovala automatický systém. Pretože na ňom našli chyby a systém sa nakoniec sám nečakane uviedol do chodu, Solovjov sa ihneď rozhodol zistiť príčinu poruchy. Zatiaľ nie je jasné, čo bolo príčinou výbuchu plynovej zmesi. Kapitán bol k epicentru najbližšie a s ťažkými otravami ho previezli do nemocnice. V noci zo stredy na štvrtok zomrel. Vedenie flotily opakovane potvrdilo, že radiácia v oblasti je v norme, ale nevysvetlilo, prečo o incidente informuje až teraz, keď ho odhalili zahraničné agentúry. Príčiny havárie aj prípadné dôsledky teraz vyšetruje zvláštna komisia. Nórski ekológovia sú veľmi znepokojení a tvrdia, že vo vnútri ponorky došlo k úniku radiácie a že vôbec nejde o prvý prípad na tejto vojenskej základni. Podozrievajú vedenie flotily, že incident skrývali preto, aby mohli pred verejnosťou zatajiť jeho následky, ktoré sú vážnejšie ako tvrdia oficiálne miesta.
Počet technologických havárií v Rusku neustále rastie. Vlani tvorili skoro 9 percent zo všetkých katastrof, vrátane prírodných. Odborníci ministerstva pre výnimočné situácie sa obávajú, že negatívna tendencia potrvá. Za jednu z najväčších hrozieb, nielen pre Rusko, považuje ministerstvo možnosť nehôd a katastrof spojených s jadrovými a chemickými zbraňami, predovšetkým so zatopenými atómovými ponorkami v rôznych moriach a so zatopenými kontajnermi s rádioaktívnymi odpadmi. Pri ostrove Nová Zem už teraz prevyšuje rádioaktivita stokrát prípustné normy.
Celkovo je známych viac ako 30 vážnejších havárií na ruských atómových ponorkách. Podľa ekológov však mnoho incidentov vedenie armády zatajilo pred verejnosťou.
Autor: Moskva PRE SME - agentúra Epicentrum