O kandidátovi nemeckej sociálnej demokracie (SPD) na úrad spolkového kancelára je už rozhodnuté. Tvrdí to nielen mníchovský magazín FOCUS, ale potvrdzujú to aj mnohí vedúci predstavitelia SPD. Bude ním predseda SPD a sársky ministerský predseda Oskar Lafontaine. Jeho konkurent, ministerský predseda Dolného Saska, Gerhard Schröder, má vo vedení podporu iba ôsmich členov predsedníctva. Naopak, 26 ich favorizuje Oskara Lafontaina a desať sa ešte nerozhodlo.
Rozhodujúce by mali byť krajinské voľby v Dolnom Sasku 1. marca, kde teraz vládne sociálna demokracia a Gerhard Schröder väčšinou jedného hlasu v krajinskom sneme. Sám Schröder vyhlásil, že ak stratí vo voľbách dve percentá hlasov, potom sa o kandidatúru na úrad spolkového kancelára nebude uchádzať. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky v Dolnom Sasku sociálni demokrati stratia len asi pol až jedno percento hlasov. To by pre Schrödera znamenalo stratu absolútnej väčšiny a potrebu vytvoriť koalíciu so stranou Zelených. Johannes Rau, ministerský predseda najväčšej nemeckej spolkovej krajiny Severné Rýnsko-Vestfálsko, a podpredseda SPD ako aj brandenburský ministerský predseda Manfred Stolpe, zdvihli Schröderovi latku. Len ak obháji absolútnu väčšinu má podľa nich Schröder šancu stať sa sociálnodemokratickým vyzývateľom kancelára Helmuta Kohla.
Schröderovi priatelia sú presvedčení, že ide o spiknutie, ktoré má znemožniť Schröderovu kandidatúru. Podľa nich sa Johannes Rau, napriek tomu, že Schröder je najpopulárnejším sociálnodemokratickým politikom, už dohodol s Oskarom Lafontainom, že ak ho Rau bude podporovať ako kandidáta SPD na úrad spolkového kancelára, bude prípadný spolkový kancelár Oskar Lafontaine zasa presadzovať, aby v máji 1999 kandidoval Johannes Rau na úrad spolkového prezidenta. A tým by sa Rau veľmi rád stal. Už pri posledných voľbách bol sociálnodemokratickým protikandidátom kresťanského demokrata Romana Herzoga. Vtedy však voľby prehral.
Posledné výsledky prieskumu verejnej mienky síce predpovedajú, že sociálni demokrati a strana Zelených by mohli v spolkových voľbách získať väčšinu, ale aj medzi sociálnymi demokratmi pribúda tých, ktorí by chceli po septembrových voľbách vytvoriť spolu s kresťanskými demokratmi veľkú koalíciu. Ako Oskar Lafontaine, tak aj Kohl a predseda poslaneckej frakcie CDU/CSU W. Schäuble síce už niekoľko ráz vyhlásili, že veľkú koalíciu kresťanských a sociálnych demokratov odmietajú, ale podľa prieskumu rastie počet tých, ktorí sa domnievajú, že len v tom prípade, ak budú tieto dve veľké tzv. nemecké ľudové strany spolupracovať, je možné vyriešiť všetky súčasné problémy spolkovej republiky ako je nezamestnanosť, boj proti organizovanej kriminalite a nebezpečenstvo pravicového a ľavicového extrémizmu.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom