Ako očakávané hodnotia svetové agentúry nezvolenie slovenského prezidenta počas dnešného zasadania Národnej rady Slovenskej republiky.
DPA: Mečiar na ceste k väčšej moci
Podľa nemeckej DPA zatiaľ neúspešný priebeh voľby novej hlavy štátu slovenským parlamentom svedčí o tom, že premiér Vladimír Mečiar je zrejme na ceste k ešte väčšiemu zvýšeniu svojej moci. Skutočnosť, že HZDS nepodporilo žiadneho z troch kandidátov, ani nepostavilo vlastného, hodnotí ako jasný znak premiérovho rozhodnutia nechať aj v budúcnosti voľbu prezidenta stroskotať.
AP: Výhoda pre Mečiara
Agentúra AP pripomína, že po vypršaní funkčného obdobia súčasného prezidenta Michala Kováča môže, vzhľadom na veľkú politickú polarizáciu, krajina po 2. marci ostať bez hlavy štátu, čo by bolo výhodné pre Mečiara. Vláda by totiž po ďalších neúspešných pokusoch prevzala časť prezidentských právomocí. AP poukazuje na skutočnosť, že aj Kováč bol pôvodne Mečiarovým najbližším spojencom, po prevzatí úradu sa však stal jedným z jeho najväčších kritikov.
REUTERS: Možnosť krízy
Vzhľadom na zákonom neobmedzený počet pokusov o voľbu prezidenta varuje agentúra Reuters pred možnosťou vzniku ústavnej krízy na Slovensku. Pripomína, že hlava štátu má obmedzené, ale dôležité právomoci. Pred vytvorením novej vlády po nadchádzajúcich parlamentných voľbách je to práve prezident, ktorý musí prijať rezignáciu starého kabinetu. (TASR)
Prečítali SME
International Herald Tribune: Mečiar ovláda slovenské voľby
Ak nebude zvolený žiadny nástupca M. Kováča v súlade so zákonom, prejde väčšina prezidentských právomocí na vládu. Podľa analytikov a západných diplomatov sa môže V. Mečiar uchádzať o tento post sám a získať extrahlasy za sľuby o lukratívnych privatizačných zmluvách kľúčovým zákonodarcom. V. Mečiar už priviedol Slovensko na pokraj politického a ekonomického chaosu, a SR nepozvali - na rozdiel od ČR, Poľska a Maďarska - na rozhovory o vstupe do EÚ a NATO.
Mečiarovo apelovanie na konzervatívnych, prevažne starších provinčných voličov mu dalo veľkú mocenskú základňu, a kúpil si tiež spoluprácu podnikateľov. Zrušil druhé kolo privatizácie, čím sa z kupónových knižiek stali bezcenné papiere a namiesto toho predal štátne podniky bývalým komunistickým manažérom a iným, ktorí podporujú jeho koalíciu.
Opakovaná voľba
Predseda NR SR I. Gašparovič vyhlásil opakovanú voľbu hlavy štátu na 6. februára. Postúpili do nej kandidáti Š. Markuš (navrhnutý Slovenskou demokratickou koalíciou), ktorý v prvom kole získal 34 hlasov a J. Hraško (navrhnutý SDĽ), ktorý získal 22 hlasov. Do opakovanej voľby nepostúpil kandidát A. Kurek (navrhnutý nezávislým poslancom M. Kočnárom), za ktorého včera hlasovalo 14 poslancov NR SR. Podľa zákona ak prezident nebude zvolený ani v opakovanej voľbe, vykonajú sa nové voľby do 30 dní od opakovanej voľby. Ak prezident nebude zvolený ani v opakovaných voľbách, vykonajú sa do 30 dní ďalšie voľby, a to až do zvolenia hlavy štátu. Do nových volieb nemožno postaviť kandidáta, ktorý nebol zvolený v predchádzajúcich kolách. Funkčné obdobie úradujúceho prezidenta M. Kováča končí 2. marca. Po predbežnej dohode s premiérom Mečiarom sa v tento deň má uskutočniť odovzdanie kompetencií prezidenta vláde a premiérovi. Štyri kompetencie, medzi ktorými je najzávažnejšou právomoc prijímať demisiu a menovať ministrov, však neprechádzajú na žiadny iný orgán alebo osobu. Zvolenie prezidenta blokuje najmä HZDS, ktoré disponuje v 150-člennom parlamente 61 poslancami. Na zvolenie prezidenta je potrebný súhlas minimálne 90 poslancov.
Autor: jo