Príležitosť majú všetky asociované krajiny - aj Slovensko *S prof. MUDr. Jurajom Švecom, DrSc., o príprave na rozhovory o pridružení vybraných krajín k EÚ po luxemburskom summite

Na prelome rokov 1997 a 1998 sa uskutočnili dve významné medzinárodné konferencie, ktoré priamo nadväzovali na výsledky luxemburského summitu krajín EÚ. Decembrová londýnska konferencia "EÚ a zákonitosti nového sveta" (Európsky inštitút, Londýnska škola .

Na prelome rokov 1997 a 1998 sa uskutočnili dve významné medzinárodné konferencie, ktoré priamo nadväzovali na výsledky luxemburského summitu krajín EÚ. Decembrová londýnska konferencia "EÚ a zákonitosti nového sveta" (Európsky inštitút, Londýnska škola ekonómie a politických vied) a následne 6. Stredoeurópske fórum (16.-18.1.1998, Európska vysoká škola, Bruggy) sa niesli v znamení prípravy nadchádzajúcich rozhovorov o pridružení asociovaných krajín do EÚ. Účastníkom obidvoch konferencií bol prof. MUDr. Juraj Švec, DrSc., riaditeľ Centra európskych štúdií Univerzity Komenského v Bratislave a poslanec NR SR za DU.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obidve konferencie nadväzovali na výsledky luxemburského summitu EÚ. Ich účastníkmi boli čelní predstavitelia Európskej komisie, Európskeho súdneho dvora a ďalší odborníci, ktorí poskytli odborníkom z desiatich asociovaných stredoeurópskych krajín, Cypru a Turecka základné informácie o pripravovaných rozhovoroch v rámci individuálneho prístupu. Čo vyplynulo z konferencií pre Slovensko?

"Slovenská republika bola síce vyradená z prvej skupiny stredoeurópskych krajín, s ktorými sa začnú integračné rozhovory, nevypadla však z komplexnej skupiny týchto krajín, s ktorými sa počíta v integračnom procese v rámci Európskej konferencie.

Návrh vylúčiť SR z integračného procesu (formula 10 + 1 - 1) nebol prijatý z dvoch dôvodov. Prvým z nich je, že Európska charta oprávňuje každú krajinu, ktorá požiadala o prijatie za člena EÚ, k zaradeniu do negociačnej fázy integračného procesu.

SkryťVypnúť reklamu

Po druhé, summit rozhodol ponechať vo výbere krajín dlhoročného čakateľa - Turecko. Vzhľadom na nepomer problémových okruhov Turecka (kurdská otázka, pohraničná vojna s južným susedom) a Slovenska (vnútorné politické problémy), boli obidve krajiny ponechané v širšom výbere desiatich asociovaných krajín a Cypru."

Od vzniku Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) 25. 3. 1957 sa západoeurópske spoločenstvo rozšírilo v niekoľkých vlnách: v roku 1973 sa k EHS pričlenilo Dánsko, Írsko a Veľká Británia, v roku 1981 Grécko, v roku 1986 Španielsko a Portugalsko a v januári 1995 už konštituovanú Európsku úniu dopĺňajú Fínsko, Švédsko a Rakúsko. Skúsenosti z rozhovorov s posledne menovanými tromi krajinami chce Európska komisia využiť aj v prípravnej fáze integračného procesu šiestich vybraných krajín - ČR, Maďarska, Poľska, Slovinska, Estónska a Cypru. Čo však znamená skutočnosť, že SR bola zaradená do tzv. skríningového procesu?

SkryťVypnúť reklamu

"Cieľom tohto procesu bude postupne začať s uplatňovaním zásad, noriem a pravidiel EÚ v procese demokratizácie spoločnosti, prechodu na trhovú ekonomiku, v oblasti vnútornej a zahraničnej politiky, princípov voľných trhových vzťahov, medzinárodnej investičnej politiky a pod. Slovensko takto dostáva možnosť voľnej súťaže s vybranými krajinami. Podľa slov generálneho riaditeľa DG 1A Európskej komisie pána Burghardta, každá krajina stredoeurópskej desiatky má otvorené dvere v súťaži o pridruženie sa k EÚ."

Majú vybrané krajiny nejaké výhody z toho, že boli akceptované?

"Majú. Vybraná šestica bude každoročne dotovaná zo Štrukturálneho fondu EÚ sumou 20 miliárd ECU, určenou na podporu poľnohospodárstva, malého a stredného podnikania, na ozdravenie životného prostredia a podobne. Cieľom finančnej podpory a cielenej investičnej politiky je snaha pomôcť vybratým krajinám dosiahnuť priemernú ekonomickú a sociálnu úroveň krajín EÚ do roku 2004."

SkryťVypnúť reklamu

Nie je vám v tejto súvislosti ľúto, že SR nie je medzi vybranou šesticou?

"Je to veľká škoda, pretože rozhodnutím luxemburského summitu stratilo Slovensko veľa. Zostáva nám však nádej, že raz sa do civilizovanej a prosperujúcej Európy dostaneme. Kedy to bude, to záleží iba na nás."

Autor: Spracoval (joh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 335
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 432
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 887
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 183
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 981
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 107
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 516
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu